2021-ben világszerte rekordszámú, közel 40 millió gyermek maradt ki a kanyaró elleni oltásból, és az immunizáció szintje nem állt még helyre a koronavírus világjárvány okozta zavarok miatt – derült ki szerdán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központjának (CDC) közös jelentéséből. A kanyaró ellen beoltott gyerekek számának csökkenése jelentős visszaesést jelent az akár halálos kimenetelű betegség felszámolásában – írja a 444.hu.
„Az immunizációs programok helyreállítása abszolút kritikus fontosságú. A jelentésben szereplő minden egyes statisztika mögött egy olyan gyermek áll, akit egy megelőzhető betegség veszélye fenyeget” – mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője.
A kanyaró szinte teljes mértékben megelőzhető, mivel azonban rendkívül fertőző, a becslések szerint a lakosság 95 százalékát két vagy több dózissal kellene beoltani ahhoz, hogy a betegség ellen nyájimmunitás alakulhasson ki, és a betegséget fel lehessen számolni.
2021-ben világszerte a gyermekek csupán 81 százaléka kapta meg az első, 71 százaléka pedig a második adagot. Az öt ország, ahol a legtöbb csecsemő nem kapta meg az első adagot, Nigéria, India, a Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia és Indonézia volt. A WHO egyetlen régiójában sem sikerült tartósan felszámolni a kanyarót, és a vírus gyorsan átterjedhet a határokon. 2016 óta tíz olyan országban, ahol korábban megszűnt a kanyaró, kitörtek a járványok, és újraindult a vírus terjedése.
A kanyarót magas láz és árulkodó kiütés jellemzi, és részben az teszi olyan veszélyessé, hogy napokig fertőző lehet, mielőtt a kiütés megjelenne. A szövődmények közé tartozik a tüdőgyulladás és az agyduzzanat, amely maradandó fogyatékosságot okozhat. Ezer gyermekből 1-3 hal meg légzőszervi és neurológiai szövődményekben.