Nem éhes, minden megvan, mégis előfordul, hogy rágja a falat a gyerek, vagy esetleg egy kis földet majszol.

Slavko Dušanov gyermekorvos a nova.rs-nek nyilatkozott a jelenségről. Azt mondja, amikor a gyerek maltert, földet töm a szájába azt nagy valószínűséggel a vashiány miatt teszi, vagyis érdemes megnézni, hogy vérszegény-e a gyermek.

A vérszegénység egyéb jeleit – gyengeség, aluszékonyság, érdektelenség, nehéz észrevenni, így a szülők sokszor csak akkor lépnek, amikor valami szokatlant tapasztalnak. Általában ilyenkor derül fény arra, hogy a vérszegénység már hosszabb ideje fennáll.

A gyermek a születését követő hat hónapban elegendő vastartalékkal rendelkezik, miután azt felhalmozta az édesanyjától. Amennyiben azonban az édesanya vérszegény volt a várandósság alatt, illetve amennyiben nem szoptat, akkor már igen korán felléphet a vérszegénység a gyermeknél is. Különösen abban az esetben, ha a gyermek sok tejet iszik . akár 700-800 millilitert 24 órán belül.

A tej és a tejtermékek ugyanis megkötik a vasat és ezáltal a gyermek szervezete kidobja azt. Ebben az esetben érdemes terápián és a táplálkozás megváltoztatásán gondolkodni. A szakember szerint érdemes teljes vérképet és vasszintet is nézetni a gyermeknél.

— A vasat leginkább hússal – csirkével, disznóval, marhával tudjuk pótolni, továbbá tojássárgájával. Ezért a gyermek hat hónapos korától már javasoljuk ezeknek az ételeknek a bevezetését. Igaz, hogy sok vas van például a spenótban is, de az nehezebben szívódik fel.

Dr. Dušanov hozzáteszi, nem kell aggódni, ha a gyermek szervezetébe malter, föld került, mert a természet azt elrendezi, mérgezés nem történhet. Azonban kiemeli, mindenképp reagálni kell és első körben vérképet kell nézetni, ha a gyermek gyakran fogyasztja a fenn felsoroltak valamelyikét.

Fotó: Pixabay