A koronavírus-járvány idején romlott a szülészeti ellátás Európa minden országában, Szerbiában pedig különösen. A felhívásra, amelyben személyes tapasztalatokat kértünk, nagyon sok anyuka jelentkezett, akik a járvány idején hozták a világra gyermeküket valamelyik vajdasági kórházban. Bese Bencsik Tímea Szabadkán szült január második felében. Története arról tanúskodik, hogy a Szabadkai Közkórház szülészetén és újszülött osztályán az Egészségügyi Világszervezet ajánlásait teljesen figyelmen kívül hagyva járnak el, és tartós traumákat okoznak az édesanyáknak, illetve az újszülötteknek. 

– Első babánkkal programozott császárra készültünk már a 19. héttől, ugyanis olyan diagnózisom volt, amely nem teszi lehetővé a természetes szülést, ha mégis megindult volna a szülés, és nem érünk be időben a kórházba, a legnagyobb valószínűséggel egyikünk sem élte volna túl – mesél az előzményekről Tímea, majd hozzáteszi, amikor ez kiderült, megbeszélték a férjével, hogy akkor Zentán jön világra az első babájuk. Így is történt.

– Kerestem ott orvost, néhány konzultáció, és amikor eljött az idő, a kezemben tartottam a kislányunkat. Tudtam, hogy mindenképpen szeretnék szoptatni, és azt mesélték az ismerősök, hogy Zentán már a sokkszobába is beviszik a babákat. Így is történt, a lányom a születése után 2 órával már szopizott is. Ennek másfél éve – emlékszik vissza Tímea. 

A pozitív tapasztalatok miatt a kistesóval is Zenta volt a cél. Decemberben átestek a koronavírus-fertőzésen, így ilyen szempontból nyugodtak voltak.

– Aznap este, amikor be kellett volna feküdnöm Zentára, megálltunk még Topolyán egy gyorsteszt elvégzésére, és az pozitív lett. Így a zentai orvosom azt mondta, hogy sajnos nem vállalhat. Hétfőn a mentő hozott Szabadkára, csütörtökön csinálták csak meg a császárt, arra hivatkozva, hogy tömeg van, és ugye én úgy „estem be”, mert hát tudják, hogy nem is ide akartam jönni. Először úgy volt, hogy három nap után elkapjuk a babákat, de közölték velünk, covidosokkal, hogy nem lenne biztonságos a babákra nézve (bár egyikünknek sem voltak tünetei, csak a pozitív teszt), ezért majd akkor látjuk őket, amikor megyünk haza. Ehhez még hozzátette az osztályvezető gyermekorvos, hogy ha bírunk, addig fejjünk, hogy beinduljon a tejtermelés. Kérdeztem, hogy ha tudok fejni, elkaphatja-e a baba a tejet a táp meg cukros víz helyett. Mondták, hogy nem, mert az rossz tej, azt dobjuk ki – részletezi Tímea, azt is hozzátéve, borzasztóan bosszantja, hogy nem volt ura a helyzetnek, hogy ilyen sokat van távol a másfél éves kislányától. 

Beszélgetésünk óta szerencsére már otthon van a család, együtt. 

Annak kapcsán, hogy a szülést követően a Covid-fertőzötteket teljesen izolálják az újszülött babáiktól, semmilyen támogatást nem kapnak, nem szoptathatják az újszülötteket, és még a lefejt tejet sem juttatják el nekik, Tomić Edina IBCLC szoptatási tanácsadót faggattuk. 

Számtalanszor elhangzott, s leírtuk már, de ezek szerint a legfontosabb helyen sem tudják. Van olyan, hogy rossz anyatej?

–  Nincs rossz anyatej. Az anyatej tökéletes. Összetétele dinamikusan változik a baba aktuális igényeihez igazodva. A gyermek életkorának és állapotának mindig a legmegfelelőbb összetételű tejet kapja.

Az anyatej egy olyan támogató rendszer, amely tápanyagforrást és egészségügyi gondozást is biztosít a gyermek számára. Ma már széles körben elismert a szoptatás fertőzésekkel szemben nyújtott védelme, ugyanis az anyatej sok kórokozó ellen hatékony. A fertőzött anya folytatva a szoptatást antitestekkel látja el a babáját, ami csökkenti nála a betegség kialakulásának veszélyét, vagy módosítja a már meglévő betegség lefolyását. Az anyatejjel táplált kisbabák védettebbek a fertőzésekkel szemben. A szoptatás felfüggesztése, az anyatej megvonása fogékonyabbá teszi a babát a betegségekre, megfosztja őt a szoptatás által biztosított védelemtől és megnyugvástól, és a mesterséges táplálás veszélyeinek teszi ki.

Mik a jelenlegi nemzetközi ajánlások a koronavírus-fertőzés idején a szoptatásra vonatkozóan? Szoptathat a Covid–19-cel fertőzött anya?

– Jelenleg minden nemzetközi szakmai szervezet a szoptatás fenntartását javasolja koronavírus-fertőzés esetén. A hivatalos állásfoglalások szerint az anya Covid–19 megbetegedése nem jelent akadályt a szoptatás előtt, és az anyát nem szabadna elválasztani a gyermekétől, hacsak nem túlságosan beteg ahhoz, hogy gondoskodjon róla. A WHO azt mondja, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az anyákat fel kell világosítani arról, hogy a szoptatás előnyei jelentősen meghaladják a vírus továbbadásának, illetve a Covid–19-cel összefüggő megbetegedések potenciális kockázatait. Ha az anya a szoptatás időszakában (vagy akár közvetlenül a szülés előtt) fertőződik meg a koronavírussal, fontos, hogy ne szakítsa meg a szoptatást. A baba ilyenkor már nagy valószínűséggel találkozott a vírussal, és a legnagyobb hasznot a folytatólagos szoptatás nyújtja, ugyanis amint az anya elkapja a betegséget – még mielőtt a tünetek megjelennének nála –, a szervezete már elkezdi termelni a kórokozóspecifikus ellenanyagokat, melyek az anyatejen keresztül eljutnak a babához.

Ezek szerint a lefejt tejet oda kellett volna adni a babának?

– Ha bármilyen okból kifolyólag a szülés utáni első napokban nem tud megvalósulni a szoptatás, javasolt, hogy az édesanya a lehető legrövidebb időn belül megkezdje és rendszeresen fenntartsa a fejést. Nagyon fontos, hogy a lefejt tejet (vagy amennyiben indokolt, a tápszert) a csecsemő szoptatásbarát módon kapja meg. Cumisüveg helyett odaadhatják neki például fecskendővel vagy kispohárból. A műanyag cumik veszélyeztetik a szoptatást, ezért a használatuk kerülendő. 

Milyen következményei vannak annak, ha az első napokban nem kerül mellre a baba?

– Az újszülöttek megjegyzik azt, ami az első néhány alkalommal a szájukba kerül: ezt nevezzük imprintingnek. Ideális esetben ez az anyamellre történik. Ha a baba nyugtatócumit, cumisüveget, esetleg szilikon bimbóvédőt kap, ahhoz imprintálódik, az lesz a viszonyítási alapja: a mellet is úgy fogja „használni”, ahogyan ezeket az eszközöket. Ez aztán számos szoptatási probléma kialakulását eredményezheti.

Amennyiben valaki mégis ilyen helyzetben találja magát, a későbbiekben szoptathat sikeresen?

– Szerencsére szinte az összes szoptatási problémára létezik megoldás – amennyiben időben érkezik a megfelelő segítség. A késleltetett bőrkontaktus, amikor édesanya és babája újra találkozhatnak, sokat hozzá tud tenni a folyamathoz, a kötődésük megalapozásához és a hibás imprinting felülírásához. A kezdeti nehézségek nem zárják ki véglegesen a sikeres szoptatást, de a szeparáció megszűnése után (is) szakszerű segítséget kell nyújtani az anya-baba párosnak, hogy helyreálljon a tejtermelés, és újraindíthassák a szoptatást.

Szerző: Tómó Margaréta

Fotó: Illusztráció (Pixabay)