Observation (Obs, observáció) – megfigyelés
Obstetrics and Gynaecology (OB/GYN) – Szülészet és Nőgyógyászat
Obstetrics (OB) – szülészet
Obstrukció – elzáródás.
Obstruktív – elzáródásos.
Obszcenitás – a nemi szervek, vagy szexuális cselekedetek durva szóval való illetése.
Occipital (occipitális) – nyakszirti
Occipito-frontale diameter (OFD) – lásd Fronto-occipitaler Durchmesser
Oedema (ejtsd ödéma) – lásd Vizenyő
Oesophagus atresia (oesophagos, oesophagus, ejtsd özofágusz atrézia) – nyelőcső elzáródás. Veleszületett nyelőcső elzáródás esetén polyhydramnion lép fel (kórosan megszaporodott magzatvíz).
Oestrogen – lásd Ösztrogén
OFD – lásd Fronto-occipitaler Durchmesser
Ogino-Knaus módszer (naptár módszer, cikluskontroll) – a természetes fogamzásszabályozás egyik módja
Ogino-Knaus módszer bővebben
Okkult vér vizsgálata a székletben (Weber-teszt, Fecatwin-teszt) – a székletben található rejtett, csak nyomokban található vér kimutatására szolgál. Jelentősége abban áll, hogy a rák vagy a polip olykor vérzik, a teszt pedig kis mennyiségű vérzés kimutatására is alkalmas.
Oligospermia – azt az állapotot nevezzük oligospermiának, amikor a férfi ondójában a normálisnál alacsonyabb a spermiumszám.
Omentum – lásd Cseplesz
Onanizálás – önkielégítés, maszturbáció. A bibliai Onan névből származik. Ondó – az a folyadék, mely orgazmus alatt távozik a hímvesszőn (péniszen) keresztül. Az ondó a heréből származó spermiumokból, valamint a prosztatából és az egyéb nemi mirigyekből származó folyadékból áll.
Ondósejt – lásd Spermium
Onkológia – a jó és rosszindulatú daganatok kutatásával, kezelésével és gyógyításával foglalkozó orvostudományi szakág.
Onkológus – a daganatok kórismézésével, gyógyításával kapcsolatos ismeretekkel, tapasztalattal rendelkező szakorvos.
Onkoradiológus (sugárterápiás onkológus, Radioterapeuta) – a radioterápia módszereit ismerő és szakszerűen alkalmazni tudó, a daganatok sugárterápiájára szakosodott orvos.
Oophorectomia – lásd Petefészek-eltávolítás
Ophorectomia (ejtsd oforektómia) – egyik vagy mindkét petefészek sebészi eltávolítása.
Opting in – pozitív beleegyezés olyan donorkártyás rendszer esetén, mikor agyhalott donorból történő szervkivételhez a donor életében tett beleegyező nyilatkozata szükséges. Pozitív beleegyezés elvét használják az USA, Egyesült Királyság, Kanada, Németország, Hollandia, Svájc, Új Zéland, Ausztrália, Japán, Dél-Korea, Thaiföld, Írország, Dél-Amerika, Latin-Amerika és az arab országok többségében.
Opting out – feltételezett beleegyezés. Ha valaki életében nem tiltakozott szervei transzplantációs célra való felhasználása ellen írásban, akkor annak szervei ilyen célokra felhasználhatók. Magyarországon is ehhez a formához alkalmazkodik az ide vonatkozó jogszabály.
Orális fogamzásgátlók (orális anticoncipiensek) – kombinált hormon-készítmények, melyek szájon át alkalmazva megakadályozzák a nem kívánt terhességet az ovuláció gátlásával. A legtöbb fogamzásgátló pirulát a két legfontosabb természetes női hormonból, az ösztrogénből és a progeszteronból mesterségesen állítják elő. Előzetes nőgyógyászati vizsgálat alapján választják ki a legmegfelelőbb tablettát. A tabletta szedése bizonyos esetekben nem ajánlatos (ellenjavallt).
Orális szex – a nemi szervek szájjal (nyelvvel) történő szexuális ingerlése. A partner kielégítése szájon át. Egyes statisztikák szerint a 30 év alatti korosztály 95 %-ban alkalmazza.
Orchidectomia – mindkét here műtéti eltávolítása.
Orgazmus – a szexuális öröm csúcspontja. Intenzitása változó, a férfiaknál minden magömlés orgazmussal jár, a nők nem minden esetben jutnak el az orgazmusig. Az orgazmus elérését – főleg a nőknek – tanulni kell. Az orgazmus intenzitását nagyon nagymértékben befolyásolják a lelki tényezők, a pszichés ráhangolódás, illetve az, hogy a szexuális kapcsolat mögött mennyire áll valós és “szexre érett” szerelmi kapcsolat. Lányoknál a pusztán kíváncsiságból történő (vagy a fiú kikényszerítette) első néhány szexuális kapcsolat szinte bizonyosan nem eredményez orgazmust, sőt a tanulási folyamatot később, a házasélet során akár évekre is visszavetheti. A fogamzásgátló tabletták befolyásolhatják.
Ostium vaginae – a többnyire félhold alakú, kötõszövetes szûzhártyán lévõ nyílásnak a neve. Funkciója: a hártya ugyan elzárja a hüvely bemenetet, de ezen keresztül mégis távozni tud a menstruációs vér és a méh által kiválasztott váladék. Az elsõ közösüléskor a lyukat kezdi szétfeszíteni a pénisz, majd a hártya kisebb nagyobb vérzés kíséretében szétszakad. Elõfordulhat azonban, hogy csak kitágul az ostium, lehetõvé válik a továbbiakban a fájdalom mentes közösülés, de a szûzhártya épségben marad. A hártya óvása érdekében kislányok és szûz hajadonok nõgyógyászati jellegû vizsgálatát a végbélen keresztül végzik. Azok a szüzek, akik hüvelytampont használnak, egyéb egészségre ártalmas kockázati tényezõk mellett a lyuk kitágulására is számíthatnak.
Oszteoporózis – csontritkulás. A csont állományának körülirt vagy kiterjedt betegsége, melyet az ásványi és szervesanyag-tartalom azonos arányú, jelentős mértékű csökkenése, a szivacsos csont gerendáinak elkeskenyedése, olykor a csont tömött részének elvékonyodása, porózussá válása, valamint a minimális erőkifejtés hatására spontán bekövetkező törések jellemeznek.
Ovaralgia erotica – a nőknél alhasi fájdalmat jelent, ami nem a menstruációs fájdalom. A tünetet rendszerint az okozza, hogy a megelőző közösülés(ek) során a nő magas szexuális izgalmi szintre jutott, ám nem sikerült kielégülnie, orgazmust nem élt át.
Ovariektómia – lásd Petefészek-eltávolítás
Ovarium (ovárium) – lásd Petefészek
Ovuláció – peteérés.
Ovum – lásd Petesejt
Oxytocin – a méh fájások szabályozására, fokozására illetve a vízháztartás szabályozásra szolgáló hormon.
Ö
Ödipusz komplexus – a gyakran emlegetett fogalmat S. Freud alkotta a mondabeli thébai király, Ödipusz története alapján, aki tudtán kívül megölte apját és saját anyját, Iokasztét vette feleségül. A király nevével jelzett komplexus a freudi pszichoanalízis alap elméletei közé tartozik. E szerint minden gyermek “beleszeret” az ellenkezõ nemû szülõbe úgy 4 éves kora táján, míg a másik szülõféllel, – akit a riválisának, vetélytársának érez – indulatosan viselkedik. A helyzet gyakran szül konfliktust, s ha nem rendezõdik megnyugtató módon, akkor magatartás zavarokhoz, a késõbbiekben, esetleg felnõtt korban súlyos neurózisokhoz vezethet.
Öregkori szex – a testi és szellemi képességek fokozottan hanyatlani kezdenek a 70-75 év táján. A libidó, azaz a szexuális vágy ezzel szemben igen gyakran felfokozódik, de elsõsorban a férfiaknál, a nõknél kevésbé. Egyes felmérések szerint a hetven éves férfiaknak mintegy fele szexuálisan még aktív. Az aktivitás csökkenését rendszerint valamilyen betegség okozza. A megõrzött közösülési képesség a nem házas férfiak számára társadalmi és személyi problémát jelent. Ebben a korban az erek meszesedése miatt sokaknál különféle agyterületek sorvadása következhet be. A folyamat az ösztönéletüket a pubertás kor elõtti szintre vetheti vissza. A köznyelv második gyerekkorként emlegeti az állapotot. Az ilyen betegek esetenként kislányokat igyekeznek szexuális játékokra csábítani. (Cukoros bácsik)
Őssejtek – olyan sejtek, amelyek életük végéig megőrzik osztódási képességüket, és többek között specializált sejtekké – pl. vörösvérsejtekké – fejlődhetnek.
Ösztrogén (oestrogen, tüszőhormon) – női nemi hormon, amely a petefészekben és a placentában – illetve nagyon csekély mennyiségben a herében és a mellékvesekéregben is – termelődnek. A női nemi szervek növekedésére és az anyagcserére hatnak. A gyógykezelésben az ösztrogéneket a menstruáció és a menopauza okozta zavarok és a meddőség egyes formáinak kezelésére használják. Az ösztrogének a fogamzásgátló tabletták hatóanyagai is.
Ösztroprogesztatív szerek – olyan fogamzásgátló gyógyszerek, amelyekben együtt vannak jelen az ösztrogén és a progeszteron hormonok.