A balesetekben elhunyt gyerekek 60 százaléka amiatt veszti életét, mert a szülők nem használták megfelelően a biztonsági övet és a gyerekülést, erről tanúskodnak a statisztikai adatok. Az elmúlt öt évben a hivatalos adatok szerint 63 gyermek halt meg közlekedési balesetben Szerbiában, ebből több mint 30 gyerek esetében nem volt, vagy nem megfelelően volt alkalmazva a gyerekülés.

120 ezer dinárig terjedő bírság

A gyerekülés használatának mellőzése miatt kiszabható bírság 5000 dinár, a gyerek ölben tartása vezetés közben, vagy nem ülésre szánt helyen, például traktoron való szállítása esetén pedig a bírság 120 ezer dinárral vagy 15 napos börtönbüntetéssel büntetendő.

“A szülő a hibás. Svédországban is probléma volt ez a 90-es években. Az 1992 és 1997 közötti időszakban öt év alatt 79 gyermek halt meg 70 közlekedési balesetben. Felismerték, hogy a szülők egyharmada nem jól alkalmazta a biztonsági előírásokat” – magyarázza Duško Pešić, a Közlekedésbiztonsági Ügynökségtől.

Szerbiában a szülők csupán 69 százaléka használ gyerekülést az autóban, közülük is csupán 10-ből egy használja azt helyesen – írja az RTS.

A fej és a gyomor a test legsérülékenyebb részei

A fej és a gyomor a test legsérülékenyebb részei, ezért ezeket kell a legjobban védeni, emiatt bevált gyakorlat, hogy a gyermekeket a jármű mozgásának irányával ellentétesen beszerelt autósülésben szállítják.

“Ha baleset esetén az ülés előre néz, a test előre fog mozdulni – ekkor terhelés éri a hátat és a nyakat, és fennáll a fejütközés veszélye is, ami súlyos sérüléseket okoz. Amikor viszont fordítva van az ülés, balesetkor az egész testen eloszlik a hirtelen nyomás” – mondja a norvégiai BeSafe gyereküléseket gyártó vállalat munkatársa.

Hány éves korig ajánlott fordított ülésben szállítani a gyerekeket?

A legújabb európai tanulmányok szerint az ülést a gyermek hét éves koráig kell a menetiránynak háttal fordítva használni.

“Szerbiában a szülők nem rendelkeznek elegendő információval erről, és nem túl fejlett a tudatosságuk, és sok a tévhit, általában attól tartanak, hogy megsértik a gyerekek lábát, ha háttal utaztatják őket, de a nagy különbség az, hogy így életben marad a gyerek” – mondja Marijana Jovanović, a Közlekedésbiztonsági Ügynökség tanácsadója.