A kutacs, a csecsemő koponyájának az a puha része, ahol a koponyavarratok találkoznak. A kutacsoknak  két fontos funkciójuk van: biztosítják a fej könnyebb áthaladását a szülőcsatornán, valamint a baba koponyájának igen gyors térfogatnövekedését teszik lehetővé. Általában három kutacsot tudunk kitapintani születés után.

Az első az, ami a homlokhoz van közelebb, a hátsók pedig a tarkóhoz, és mindkettő a koponya középvonalában található. Az első kutacs az, amit a ,, feje lágyának” nevezünk, és amitől a kezdő szülők általában nagyon félnek. A nagy kutacs mintegy 2-4 cm hosszú, rombusz alakú, puha tapintású . A 6. hónaptól kezdődik csontosodása. Egyes babáknál már 9 hónaposan nem tapintható, másoknál 18 hónapig is eltart a záródása.

A kutacs lehet ,,túl nagy” vagy ,,túl kicsi” gyermekorvosunk szerint. Ne essünk azonnal pánikba. A túl nagy  a kutacs valószínűleg a 6. hónap után elkezd szépen záródni. Főleg, ha rendszeresen pótoljuk a D-vitamint. Ha túl csontos a kutacs, az sem feltétlenül jelent nagy bajt, lényeg, hogy a csecsemő fejtérfogata hónapról hónapra nőjön.

A kutacs néha lüktet, ami nagyon ijesztően nézhet ki, pedig ártalmatlan jelenség. Az sem nagy baj, ha kicsit ,,behorpad”, valószínű szomjas a babócánk. Ha a kisbaba nagyon sír, megtörténhet, hogy kidudorodik a feje lágya. Ha még azután is domborúnak tűnik, miután megnyugodott, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni, mert ez  lehet a megnövekedett koponyaűri- nyomás jele.

Bármennyire is sérülékenynek tűnik a baba kutacsa, sokkal erősebb, mint azt a szülők gondolnák. Ha véletlenül az anyuka fürdetésnél, öltöztetésnél vagy szoptatásnál megnyomja, nem kell attól tartania, hogy kárt tesz benne!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő