A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Kara az Egészségügyi Világszervezet ajánlását saját javaslataikkal kiegészítve az egyetem Facebook-oldalán tette közzé a tíz legfontosabb pontot, amelyek betartásával elkerülhető a koronavírus-fertőzés. Ezeket tesszük most itt közzé. Szerbiában eddig egyetlen fertőzöttről tudunk, egy topolyai férfiról, akit jelenleg Újvidéken kezelnek, állapota kielégítő.
1. Legfontosabb, hogy mossunk kezet, szabályosan, szappannal olyan sokszor, amilyen sokszor csak tudunk és/vagy használjunk alkohol alapú kézfertőtlenítőt! Étkezés előtt mindig mossunk kezet! Az egyik módja a vírus terjedésének az, ha az ember az arcához nyúl (pl.: szemét dörzsöli, szájába nyúl, stb.), miután fertőzött felületet vagy embert érintett meg. Változtassunk üdvözlési szokásainkon: próbáljuk meg kerülni a kézfogást és a puszi osztogatását. A rendszeres kézfertőtlenítés ezért jelentősen csökkenti a fertőzés esélyét!
2. Tisztítsuk a környezetünket (pl. konyhapult, íróasztal, mobiltelefon, számítógép billentyűzet, KILINCSEKET) is gyakrabban, használjuk erre alkalmas fertőtlenítőszereket (A használható fertőtlenítőszerekről tervezünk egy bejegyzést készíteni, nemsokára közreadjuk.)!
3. Képezzük magunkat a COVID-19 betegségről/járványról és bizonyosodjunk meg arról, hogy a hozzánk eljutott információk megbízható forrásokból származnak! Tanuljuk meg felismerni a COVID-19 tüneteit is! (Magas láz, száraz köhögéstől, ami akár mellkasi fájdalommal is járhat. Nem az orrfolyás vagy a nátha!). Sok beteg esetében azonban csak enyhe tünetek jelentkezhetnek különösebb orvosi, vagy kórházi ellátás nélkül felépülnek.
4. Tartózkodjunk az utazástól, ha lázas betegek vagyunk! Ha utazás közben a repülőgépen leszünk rosszul, azonnal jelezzük ezt az utaskísérőknek! Ha lehetőségünk van rá, ebben az esetben mindenképpen használjunk sebészi szájmaszkot, hogy köhögésünkkel, tüsszentésünkkel ne kontamináljuk embertársainkat és környezetünket.
5. Ha köhögni vagy tüsszenteni kell, ne a tenyerünkkel takarjuk el a szánkat, hanem a könyökhajlatunkkal vagy egy papírzsebkendővel, amit azután rögtön kidobunk egy zárt kukába és rögtön kezet is mosunk/fertőtlenítünk!
6. A 60 év felettieknek, vagy krónikus betegségben szenvedőknek (pl. kardiovaszkuláris betegség, krónikus tüdőbetegség, asztma, cukorbetegség) tudniuk kell, hogy sokkal nagyobb esélyük van a súlyos megbetegedésre, ezért ők fokozottan veszélyeztetettek. Ha ez igaz Rád/Önre, kerülje a tömeget és tegyen meg extra óvintézkedéseket, például viseljen FFP2 vagy FFP3 (N95 az USA-ban) szabványú arcmaszkot szemüveggel, ha emberek közé megy, ahol érintkezhet fertőzött személlyel! FIGYELJÜNK IDŐSEBB EMBERTÁRSAINKAT, VIGYÁZZUNK RÁJUK, SEGÍTSÜK ŐKET!
7. Ha rosszul érezzük magunkat hívjuk fel orvosunkat és tájékoztassuk a tüneteinkről és, hogy merre utaztunk (ha utaztunk) az elmúlt időben! Ő majd megadja a helyes útmutatást a további szükséges tennivalókról. Ne induljunk el a kórházba, főleg ne tömegközlekedéssel, mert azzal megfertőzhetünk másokat! Mindig kövessük a hatóságok utasításait, aktuális eljárásrendjét! Jelenleg az eljárásrendek tekintetében a Nemzeti Népegészségügyi Központ a hivatalos hatóság hazánkban. Kérjük, mindenki figyelje ezt!
8. Ha betegek vagyunk (nem koronavírus fertőzésről van szó, mert arra HIVATALOS ELJÁRÁSREND VAN) – elsősorban egyéb felsőlégúti fertőzésre gondolunk, – maradjunk otthon és próbáljuk meg annyira elkülöníteni magunkat családtagjainktól, amennyire csak lehet! NE FERTŐZZÜNK MÁST! Használjunk külön poharat, tányért és evőeszközöket és mindig fertőtlenítsünk, takarítsunk el magunk után! Ez fontos lehet, mert a más fertőzésben legyengült immunrendszerünk miatt a koronavírus fertőzés is könnyebben érinthet minket! És ki tudja, hol van még ennek a járványnak a vége…….!
9. Ha légszomjat, fulladásos tüneteket veszünk észre magunkon, azonnal hívjuk fel orvosunkat!
10. Egy egészséges aggodalom teljesen normális ezekben az időkben, de pánikolni semmiképpen nem kell! Tanuljuk meg, hogyan védhetjük meg magunkat és kerülhetjük el a fertőzést a munkahelyen, iskolában vagy egyéb csoportos eseményeken!