Aleksandar Vučić szerb elnök szerda esti sajtótájékoztatóján arról is beszélt, hogy a várandós nőknek és az újdonsült anyáknak járó juttatások folyamatosan növekedni fognak, és az őket megillető támogatásokat illetően márciusban, májusban és szeptemberben is törvénymódosítások várhatók – minderre pedig 100 millió eurót különít el a kormány.
A Mame su zakon egyesület viszont arra hívta fel közleményben a figyelmet: lehetnének olyan újdonságok is, amelyek nem jelentenének nagy kiadást az országnak – ezek egyike szerint lehetővé kellene tenni a 100%-os fizetett szülési szabadságot a női vállalkozók számára, illetve a munkába való gyorsabb visszatérés lehetőségét azzal, hogy a baba három hónapos kora után akár az apa is otthon lehessen az újszülöttel.
Az egyesület javasolja továbbá a vállalkozó nőknek a kötelező társadalombiztosítási járulék, valamint a minimálbér kifizetését a szülés utáni első három hónapban. Az egyesület kiáll amellett is, hogy az első, illetve a második gyermeket szülő anyák meghosszabbított szülési szabadsága 15, illetve 18 hónapig tartson, és kiemelik, hogy az államnak még több anya számára kellene biztosítania ingatlanvásárlási támogatást, és kártérítést kellene fizetnie azoknak, akik erre irányuló kérelmét az állam törvényellenesen utasította el.
Az általuk javasolt középtávú megoldások a rugalmas munkaszerződéssel rendelkező, szabadúszó, a négynél több gyermeket szült anyák és a szülés után munkába visszatérő nők javára történő szabályozás módosítását szorgalmazzák munkáltatói juttatások révén. Mint írják, hosszú távon biztosítani kell, hogy a szülési szabadságon levő nők minden esetben legalább az aktuális minimálbér összegét megkapják attól függetlenül, hogy munkaviszonyban állnak vagy sem.
A Mame su zakon egyesület közleményében kiemelte, hogy ahhoz, hogy több gyerek szülessen, elengedhetetlen az anyák anyagi támogatása, a gazdasági biztonság megteremtése, és a munkahelyre történő könnyített visszatérés biztosítása.