Három jogásznő jogi munkacsoportot alapított a szülészeti erőszak áldozatainak megsegítésére Szerbiában.

Marina Mijatović, Ivana Soković Krsmanović és Jelena Stanković a közösségi oldalakon kérték az áldozatokat, hogy vegyék fel velük a kapcsolatot. Az érdekelt nők április elsejéig kellene, hogy eljuttassák az adataikat – nevüket, telefonszámukat és az esetük leírását, a jogi munkacsoport tagjai pedig felveszik velük a kapcsolatot. A jogásznők célja, hogy a szülészeti-nőgyógyászati embertelen fellépést a rendszeren belül, a megfelelő szervek fellépésével oldják meg.

A Centar za mame egyesület legutóbbi felméréséből kiderül, hogy a nők 73 százalékának válaszai szerint egyáltalán nem vettek részt a saját szülésük döntéshozatalában, 74 százalékuk nem tudta érvényesíteni a tájékoztatásra való jogát, 96 százalékuk pedig nem ihatott vizet a vajúdás alatt. A nők kétharmada azt vallotta, hogy nem volt elégedett a szülészeti osztályon a környezettel és hangulattal, arról pedig, hogyan szeretnének szülni, a nők mindössze két ötödét kérdezték meg. A nők többségének nem engedélyezték a szabad mozgást, nem választhattak pozíciót, amiben világra hozzák a gyermeküket.

A nők gorombaságra, az együttérzés hiányára, a privát szféra hiányára panaszkodnak. A megkérdezett nők 60 százaléka úgy nyilatkozott, hogy szerette volna, ha van mellette egy közeli személy, kísérő a szülésnél, illetve azt kérték, hogy a szülészeti nővérek kedvesebbek legyenek.

Annak ellenére, hogy a szülészeteken lévő rossz körülmények régóta fennállnak, a közvélemény ritkán beszél róluk. A rossz ellátás és bánásmód miatt minden tizedik nő dönt úgy, hogy nem vállal több gyermeket.

Azok, akik szeretnék felvenni a kapcsolatot a jogi munkacsoporttal, írhatnak a koracizena@gmail.com címre, április elsejéig.