Nyugat-Európában nagyjából 20 évvel ezelőtt terjedt el az apás szülés divatja, Magyarországon is kb. 15 éve van mód rá, hogy apa is bent legyen a szülőszobán. Most azonban lassan leáldozóban a trend: tőlünk nyugatabbra egyre többen mondják azt, hogy nem szeretnének apás szülést. Te szeretnél?

Míg Magyarországon már teljesen elfogadott és természetes részévé vált a szülésnek apa jelenléte, addig a nyugat-európai orvosok között terjed az a felfogás, hogy egyáltalán nem szükséges apa jelenléte a szülésnél. A mozgalom fő szószólója dr.Michel Odent (aki egyébként vízbenszülés és otthonszülés-párti) szerint a szülésnél nem igazán jó a nő számára egy férfi jelenléte. Az apák gyakran felkészületlenek, nem tudják mi fog történni, és megijednek a sok vér és a feleségük szenvedése láttán. Ezzen szemben egy nő, aki már szült, egy idősebb családtag, testvér vagy egy dúla sokkal inkább képes támogató környezetet biztosítani az anyuka számára.

Az apás szülést ellenzők úgy vélik, az apa gyakran tehetetlenné válik a szülés során, hiszen nem tudja, mi megy végbe az anyában és -mivel segíteni akar – gyakran rossz döntéseket hoz, az anya pedig meg akar felelni neki, nem tudja magát teljesen elengedni, ezért megtörik a szülés ösztönös folyamata és ez összességében növeli a komplikációk és a császármetszések arányát.

Akik résztvettek a szülésfelkészítő tanfolyamomon tudják, mennyire fontosnak tartom, hogy a szülés folyamán befelé figyeljünk elsősorban. Szerintem a pár kapcsolatától függ, mennyire befolyásolja, “töri meg” az apa jelenléte az anya befelé figyelését. Ha egy kapcsolat jól működik, ha a mindennapokban is merünk őszintén kitárulkozni a másik előtt, ha még a várandósság alatt őszintén tudunk beszélni a partnerünkkel a szülésről, akkor ezek a hátrányok egyáltalán nem érvényesülnek.

Japánban az a szokás, hogy az anyák a szülés idejére hazamennek a szüleikhez és a család idősebb, már szült nőtagjai segítenek neki. A női környezet többek szerint sokkal inkább támogató, biztonságot jelentő, mint a férfiak jelenléte és a szakemberek emellett azt is kiemelik, hogy az a jó, ha minél kevesebben vannak jelen a szülésnél, nem veszi körbe egy csapat orvostanhallgató meg rokon az embert.

Nyilván ez is személyiségfüggő. Van, aki a nagy problémáit szereti inkább magába fordulva megoldani, számára biztosan nem jó, ha megzavarják a koncentrációját. Vannak azonban olyan kismamák is, akik bizonytalanok, akik szeretnének segítséget kapni, másokra támaszkodni. Rossz hír, hogy a szülésnél vajmi kevés segítséget tudsz kapni kívülről. Lehet persze némiképp enyhíteni a fájdalmakon, apróságokkal, egy korty vízzel, borogatással kellemesebbé tenni a helyzetet, végső soron azonban a babát neked kell megszülnöd.

apasszules1Ha tehát az utóbbi csoportba tartozol, át kell lépned a saját árnyékodon, mert a másokra való hagyatkozás ebben az élethelyzetben nem igazán működik.
Tapasztalatból tudom, hogy a szülés legnagyobb mértékben az önismereteden múlik. Tudnod kell, hogyan tudod legjobban elviselni a fájdalmat, tudnod kell magadra figyelni, befelé fordulni és hagyni, hadd sodorjanak az események.

Az első szülésemnél éppen műszakváltás volt a szülészeten, amikor a tolófájások jöttek, ezért hatalmas tumultus lett a folyosón, folyton nyitogattak be a türelmetlen emberek. Ettől a fájások lelassultak és jócskán elhúzódott a kitolási szak, mire végre megszületett a kisfiam. Csak utólag jöttem rá, hogy a hiba nem az én készülékemben volt: egy ilyen intim pillanatban nem szerencsés, ha folyton megzavarnak.

De, mielőtt megijednél: a felkészültség mindkét oldalról nagyon sokat számít. Nemcsak az a fontos, hogy a folyamatot megismerjétek és mindketten tudjátok, milyen ütemben kéne haladnia a szülésnek, és az mivel jár, akkor apa nagy segítség lehet a szülőszobán.

A szülés körülményeit illetően tehát elsősorban arra a kérdésre kell választ adnod, hogy vajon tényleg érdemes-e apának bentlennie? Tud-e számodra biztonságot adni a jelenléte? Tudja-e majd segíteni a folyamatot és elfogadni annak lefolyását (nyilván ehhez tudnia kell, hogy a vajúdás mivel jár együtt és mennyi ideig tarthat)? Valóban szeretne-e ő is résztvenni? Képes lesz-e majd a háttérbe húzódva asszisztálni a történtekhez, és szükség szerint megvédeni az érdekeidet?

Ha úgy gondolod, mindez nem igazán működik nálatok, akkor nem biztos, hogy jó ötlet csak a trend miatt az apás szülést választanod. Ha kórházban szülsz, akkor lelkileg fontos és jó érzés, ha nem csak vadidegenek vannak jelen a szülésnél (a szülésznő és az orvos), de nyilván, ha velük a várandósság alatt jó kapcsolatot építettél ki, akkor nem is feltétlenül szükséges, hogy rajtuk kívül más is jelen legyen. Ha viszont mégis igényled a társaságot, akkor apa helyett egy támogató női közeg is jó választás lehet, mondjuk egy barátnőd, testvéred, az anyukád vagy egy dúla személyében.

Te apás szülést tervezel?

Szerző: Vida Ágnes

Forrás: kismamablog.hu

Fotó: web