Több tucat forgatókönyvet dolgoznak ki a szakemberek a szeptemberi iskolakezdésre. A távoktatás nem elég, különösképpen az elsősök esetében – jelentette ki Mladen Šarčević oktatási miniszter a közmédia reggeli műsorában.
Hogy pontosan hogyan néz majd ki a szeptemberi oktatás, az a járvány erősségétől függ majd. Több modellt és almodellt is kidolgoztak, mert nincs két olyan iskola, amelyik ugyanolyan feltételek mellett működik – magyarázta a miniszter.
„Ami az idősebb tanulókat illeti, a középiskolásokat és az egyetemi hallgatókat, nincs semmilyen probléma. Elég nagy termeink vannak, hogy felváltva, ciklusonként járhassanak be az intézményekbe. A gond az általános iskolásoknál van, egyrészt mert a kisebbeknek sokkal fontosabb az épület, mert tudjuk, hogy van egy olyan törvénycikk, miszerint a gyerekek a 12. életévükig nem maradhatnak otthon egyedül. Emiatt nem kellene rendkívüli állapotot hirdetni, mert akkor egy teljes forgatókönyvet ki kellene dolgozni. Mi már készítjük. Egész nyáron dolgozunk. Folytatódnak a felvételezés előkészületei az önök médiaházával karöltve is, habár mostantól otthonról, a professzoraink otthonában készülnek a videók, és szeptemberben javában folynak majd a felvételezések.”
A középiskolákban tegnap zárult az iratkozás. A miniszter szerint a második iratkozási körben 1380 diák került be valamelyik középiskolába, és már csak 30-an vannak az országban, akiknek a továbbtanulása augusztusban dől majd el.
Šarčević elmondta, számos újításra kell készülni szeptembertől. Ezek közül az egyik, hogy nemzetközi mintára 10 szerbiai gimnáziumban, köztük az újvidéki Zmaj Jovinában is, harmadik és negyedik osztályban kettővel megemelik a maximálisan kapható osztályzatot, azaz ezentúl nem az ötös, hanem a hetes lesz a legmagasabb jegy. Több városban pedig különleges tantervet állítanak össze a sport, az audio-vizualitás, illetve a színház felé orientálódó diákok számára.
Forrás: Pannon RTV