Ha várandós vagy, ha szeretnél foglalkozni azzal, ami a lelkedben történik ebben az időszakban, ha mélyebben kapcsolódnál nőiségeddel, anyaságoddal, testileg-lelkileg szeretnél jobban megérkezni az új szerepbe, és ha úgy érzed, a támogató női kör a segítségedre lehet, akkor a Hangolódó meseműhely neked való.

A várandósság kiemelt időszaka a női létnek: csodás, és egyben félelmetes is a változás, ami történik. A várakozás időszakában formálódik, alakul és változik a várandós kapcsolata a benne fejlődő magzattal, a saját testével-lelkével, és a szűkebb és tágabb környezetével.

A műhely ideje alatt ezt a változást, formálódást támogatják meg mesék segítségével. A mesék esszenciálisan hordozzák mindazt a tudást, bölcsességet, működési módot, ami erre az izgalmas időszakra (is) jellemző. Segítségükkel a várandósság ideje alatt megjelenő érzéskavalkád értelmezhetővé, megélhetővé, kimondhatóvá válik – mindez nemcsak a várandósság időszakát, hanem a szülés-születés élményét, valamint a megszületendő babával való kapcsolódást is más megvilágításba helyezi. A műhely 6 alkalomból áll, egy foglalkozás 2,5 órás. Zárt, kis csoportban dolgoznak, ahol biztonságosan megélhetővé válik a belső munka.

— Amikor a mese szót halljuk legtöbb esetben a gyerekeknek mondott vagy olvasott, csodás elemekkel tűzdelt történet sejlik fel előttünk. Azonban a mese több, mint történet, hisz ha visszanézünk az időben láthatjuk, hogy a mesék a XVIII-XIX. századig kizárólag  felnőttek „műfaja” volt. Több írott forrás is fellelhető azzal kapcsolatban, hogy mesét használták gyógyításra (pl. az Ezeregy éjszaka meséinek története) vagy tanításra (pl.szanszkriti Pancsatantra, amely akkor született, amikor egy papnak három nehézfejű királyfit kellett megtanítania az uralkodás tudományára). Mára már a különböző felnőtt pszichoterápiás folyamatok elismert eszköztára – meséli Ricz Dencs Tünde, meseterapeuta.

Mit tudnak a mesék?

— A mesék hordozzák magukban mindazt a bölcseletet, tapasztalatot, tudást, amit az emberiség az évezredek során felhalmozott. Egyfajta térkép, útmutató ahhoz, hogy ha boldogan és elégedetten akarunk élni mit kell, illetve mit nem kell tenni. Ez az útmutató mesei képekbe van ágyazva, amelyek a mesehallgatási transz során aktivizálódnak.

Hogyan segíthetnek a várandósság alatt?

— A várandósság normatív krízis, amelyben a nő (és a férfi is) egy új, addig ismertlen életszakaszba lép, új életfeladatok várnak rá. Az élet továbbadásának lehetősége újrahuzalozza az addig kapcsolódási, kötődési mintákat. Kezdetét veszi az anyai/szülői identitás kialakulása, ami óhatatlanul egyfajta visszatekintés igényel („Hogyan jöttem én a világra? Hogyan szülnek a családunkban a nők?  Milyen baba/gyerek voltam? Milyen anyám volt az anyám? stb.). Stern kortárs pszichoanalitikus szerint a „képzeleti tevékenység folyamatosan, minden anyában zajlik, és ez adja a nyersanyagot ahhoz a munkához, amelyet az anyai identitás kialakításához el kell végezni.”   Ebben a több szempontból is érzékeny időszakban a várandós nő személyisége „megnyílik”, kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a saját korábbi élményeit átdolgozza, erőforrásokat aktivizáljon. Ehhez a fellazult tudati állapothoz jól illeszthetők a mesék, mert a megjelenő érzéskavalkád szétszálazására, lecsillapítására megoldási mintát adnak. A mesék szinte minden esetben a rend felbomlásával kezdődnek, ami megfeleltető a már említett normatív krízisnek. A mese során végbemenő események pedig a megnyugtató megoldások felé mutatnak irányt. A várandósság elkülönülő szakaszai más-más lélektani feladatokat hordoznak. A befogadás-megtartás/formálás-elengedés hármasában a mesék támogató, utat mutató, korrekciós erővel bírnak, s melyek során létrejön az a szempontváltás, ami hozzájárul ahhoz, hogy akár a várandósság, akár a szülés egy olyan személyiségformáló élménnyé váljon, amely stabil erőforrásként van jelen a nő életében.  Van még egy nagyon fontos szerepe a meséknek a várandósság idején, az pedig a beavatás. A legtöbb kultúrában és időszakban a várandósságra és a szülésre, mint beavatási rítusra tekintettek és számos „mágikus cselekvés” társult hozzá. A mára már letűnt szokások hiányának pótlására is alkalmas a mesékkel való munka ebben a kiemelt időszakban. Összegzésképpen a mesék a várandósság ideje alatt segítik a születendő gyermekre való ráhangolódást, megtámogatják az anyai identitás kialakulását, az anya-gyermek kötődést, kisimogatják a korábbi lelki sérüléseket, segítenek a megjelenő szorongás és félelem oldásában.

Vígi Sára dúla azt mondja, akár már a családdá válás folyamatában is megjelenhet a dúlai szerepkör.  Segíti a várandósokat, támogató lehet a szülésnél, és a gyermekágyas időszakban is. Bármikor, amikor az édesanya egy nehézséggel találja szembe magát, vagy valamilyen érzéssel nehezebben küzd meg és a megértő figyelem, meghallgatás segítségére lehet, a dúla jelen van.

— Én is a Tünde vezette női körökön találkoztam először ilyen formában a mesékkel – bár magyar szakon végeztem Szegeden, tehát a szövegértelmezés nem áll messze tőlem, mégis egy teljesen újfajta élmény volt ez a munka a mesékkel az önismereti utamon. A mese hallgatása elvisz egy másik világba, és nagyon érdekes aztán azt fejtegetni, hogy melyik kép és rész fogott meg bennünket és miért – ennek mindig nagy jelentősége van. Ha egy mese segítségével már csak rá tudunk nézni a félelmünkre, körbe tudjuk járni, meg tudjuk fogalmazni, akkor közelebb kerülünk hozzá, és általában akkor már nem is tűnik annyira félelmetesnek. Vagy utána tudunk menni annak, hogy honnan eredeztethető ez a félelem.

Mik tudnak elakadást okozni egy-egy szakaszban a szülés során? Miért fontos ezekkel foglalkoznunk?

— Ez egy nagyon komplex kérdés, nehéz is egy sűrített választ adni rá. A szülés folyamatát nagyon sok minden befolyásolja, így az elakadások is sokrétűek lehetnek, és mindez egyéni, hogy kinél hogy és mi történik, hiszen az anyává válásunkat alakítja, formálja a gyermekkorunk, azok a minták, amiket otthonról hozunk, a családunkban elhangzott mesék a szülésről, a női mintáink, a saját nőiségünk, nővé válásunk története, bizalmunk magunkban, a testünkben, a párkapcsolatunk, a környezetünk, a társadalmunk és még sorolhatnám. Ez akár ijesztő is lehet, hiszen sok minden hatással van ránk, amikre mi nem tudunk visszahatni – de ha dolgozunk magunkon, foglalkozunk a megjelenő érzéseinkkel, nem banalizáljuk azokat, meghalljuk a vágyainkat és reagálunk is rájuk, ha megengedjük magunknak, hogy így is közelebb kerüljünk magunkhoz, akkor tisztább a kép, és akkor a nehezebb vagy ismeretlen helyzetekben is tudatosabb döntést hozhatunk – ez pedig alakítja a szülésélményünket.  A csoportban való önismereti munka magával hozza még azt az élményt, hogy kapcsolódhassunk más, hasonló élethelyzetben lévő személyekkel, és nagyon nagy ereje van annak, amikor rájövünk, hogy a másik is hasonló problémákkal küzd, vagy ha pont azt érzékeljük, hogy ahányan vagyunk, annyiféleképpen élhetünk meg egy szituációt – ez is meg tud erősíteni abban, hogy a saját megélésem rendben van. A női körben levés pedig plusz energiát ad ezekhez a találkozókhoz.

A műhelymunkára a jelentkezési határidő: 2022. március 20-a.