Eljátszottál már a gyermekvállalás gondolatával, vagy szóba sem akarod hozni? Esetleg nem tudod még, készen állsz rá, elég felelősségteljes vagy-e az apa szerephez? Béni József klinikai szakpszichológus válaszol a kérdésekre, amelyek felmerülhetnek egy férfiban a gyermekvállalás kapcsán.

– Mit érdemes figyelembe venni gyermektervezésnél?

– Ez sokrétű, önmagában egzisztenciális, kapcsolati és önismereti kérdés is. Először talán fontos figyelembe venni, hogy lesz-e hol laknunk. Stabil lakhatás nélkül meglehet, a szülők nem érzik majd jól magukat, és ha ők nem, akkor a gyerek sem fogja. Ez persze lehet egy stabil albérlet is. A gyermekvállalásnál nagyon lényeges a fészekérzet, mert mind a nőnek, mind a férfinak biztonságot nyújt, tehát kevésbé lesznek stresszesek.

Fel kell tegyük magunknak azt a kérdést is, hogy lesz-e elég időnk a családunkra? Manapság sok időt és energiát igényel a tanulás, vagy az, hogy elérjük céljainkat, karriert építsünk. Főképp az anyukánál kérdéses, hogy tanul-e még. Ha túl sok egyéni cél van – akár a nőnél, akár a férfinál – nem biztos, hogy a nevelésre elég idő jut. Egy másik nem elhanyagolható szempont: tekintve, hogy a gyermekvállalás önmagában tele van próbatételekkel, sok esetben egészséges krízisek elé állítja a párokat.

Így az, hogy van-e megfelelő párunk, illetve a társunkkal elég harmonikus-e a kapcsolatunk, ismerjük-e egymást eléggé, egyáltalán nem elhanyagolható szempontok. Vannak, akik szeretnének gyereket, de azelőtt még nem volt egy stabil kapcsolatuk, vagy az épp meglévő viszonyuk, nem éppen harmonikus. A gyerekvállalásnak érdemes lehet ott kezdődnie, hogy van egy stabil kapcsolatunk, melybe a gyermek megérkezhet. Aki babát vállal, azzal együtt természetes kríziseket is vállal.

csaladtervezes2

Több ilyen krízishelyzet, konfliktus is előállhat, melyek könnyen szétszakíthatnak egy egyébként nem harmonikus párkapcsolatot, de természetesen épp az ellenkezője, stabilizáló erő is lehet a kapcsolatban, bár ez utóbbi a ritkább. Nem jó a gyermeknek az, ha egy olyan családba érkezik, amely túl sok konfliktussal van terhelve. Azért jó az, ha ismerik a szülők egymást és harmonikusan tudnak együttműködni és együtt élni, mert mindez segít a gyerekvállalással jelentkező konfliktusok megoldásában. Konfliktusok minden kapcsolatban vannak, ezek a kapcsolat velejárói.

Ugyanakkor nem elhanyagolható, hogy vajon jól tud-e vitázni, konfrontálódni, konfliktusban lenni, akár veszekedni egy pár. A párkapcsolatok bizonyos fokú alkalmazkodást igényelnek, és ne higgyük azt, hogy nem lesznek súrlódások. Feszültségek minden egészséges kapcsolatban megjelennek, nem nagyon ismerek olyan viszonyt, amelyben nem lenne. Így nem árt, ha „jól” tud vitázni egy szülőpár, ha úgy tudja megoldani a konfliktust, hogy a perpatvar konstruktív legyen és ne romboló. Jó vita, jó veszekedés alatt azt értem, hogy úgy tudunk felállni egy vitás helyzetből, hogy azt érezhessük, mindketten új nézőpontokkal gazdagodtunk, esetleg többnek és nem kevesebbnek érezzük magunkat, és akár fel is oldottuk a konfliktust.

alvobaba

Ám ha felgyűlik a harag, a düh, az előbb-utóbb kirobban, de akkor már nehéz tudni, mi is váltotta ki azt eredetileg, akár egy „rossz” helyre tett tárgy miatt is erősen összekülönbözhetnek. Érdemes tehát a pároknak kipróbálniuk, milyenek vitás helyzetekben, hogy megtudják, hogyan kezelik ők az ilyen szituációkat, és érdemes arra törekedniük, hogy építő és ne romboló legyen az összekülönbözés. Önismereti szempontból érdemes tisztában lennünk azzal, hogy képesek vagyunk-e elköteleződni hosszú időre, illetve el tudjuk-e képzelni, hogy a párunk jó szülő, jó anyja, vagy apja lesz leendő gyermekünknek? Hozzátenném azt is, hogy egy harmonikus kapcsolatban a gyermektervezés folyamata, a leendő gyermekkel kapcsolatos fantáziák a kutatások és a pszichoterápiás szakemberek szerint is, egy igen fontos állomás a leendő gyermek szempontjából.

Az, hogy a gyermek személyiségfejlődése milyen harmonikus lesz, bizonyos értelemben összefügg azzal is, hogy az anya és apa hogyan képes fantáziálni róla, elképzelni őt a várandóság alatt, de előtte is. Tehát a szülői ideák nagyon fontosak ebből a szempontból. Azt tanácsolom mindenkinek, fantáziáljon bátran, és ne csak egyedül, hanem a párjával.

Forrás: men.hu

Fotók: freeimages.com, web