Milyen jogaim vannak abban az esetben, ha a gyermekem különleges ellátásra szorul?

Amennyiben a gyermek pszichikai vagy fizikai fejlődési rendellenességgel született a szülők egyikének joga van a szülési, illetve az ápolási szabadság 365 napjának leteltével otthon maradni és különleges ápolási szabadságot eltölteni, vagy félmunkaidővel újra munkába állni.

Milyen esetekben nyitható meg ez a betegszabadság?

Amennyiben a gyermek koraszülött illetve valamilyen műtéti beavatkozásra szorul, megnyitható ez a szabadság. Erről azonban orvosi bizottság dönt.

Milyen dokumentumokra van szükség, hogy ezt a szabadságot megnyissam?

  • Gyermekorvosi  szakvélemény
  • Nyilatkozat a munkában való akadályozottságról – az orvosi komisszíó adja ki
  • A munkaadó végzése a gyermek ápolásához szükséges szabadsághoz való jogról

Hogyan nyitható meg ez a szabadság?

Amikor letelik a szülési szabadság egy éve, megnyitható a különleges ápolás miatti betegszabadság. Mivel az automatikusan követi a szülési szabadságot, nem kell visszatérnie a munkahelyére és a szülési szabadságot sem szükséges lezárni. Ezért fontos, hogy időben beszerezze a szükséges dokumentumokat, hogy a komisszió jóváhagyja a szabadságot még a szülési szabadság letelte előtt. A gyermekorvosi szakvéleménynek részleteznie kell, hogy miért gondolja azt, hogy a különleges ápolásra szükség van. Amennyiben a bizottság jóváhagyja, arról egy bizonylatot ad ki, amit el kell juttatni a munkaadónak, ami alapján megnyitják a betegszabadságot.

Mennyi időt tölthetek el ezen a szabadságon?

A gyermek betegségétől függően ez a szabadság legfeljebb a gyermek 5 éves koráig használható. Jogában áll emellett félmunkaidőben dolgozni, a gyermek betegsége miatt, a munkaadónak pedig a fizetés 100 százalékát kell jóváhagynia az Ön számára.

Mekkora lesz a bérem ez a betegszabadság ideje alatt?

A fizetés 100 százaléka jár a szülőnek.