A kisbaba fogainak fejlődése már a születés előtt megkezdődik: mind a 20 tejfog csírája megtalálható az állcsontokban. Elsőként legtöbbször az alsó két metszőfog tör elő, körülbelül a születés utáni hatodik hónapban. Az első fogak megjelenésével, el kell kezdenünk a megfelelő ápolásukról is gondolkodnunk.
Étkezések után illetve az esti fürdőzés során (sok anyuka a fürdőkádban bonyolítja le a fogmosást) ujjunkra csavart gézlappal töröljük át a kicsi ínyét és fogacskáit. Használhatunk speciálisan kifejlesztett, ujjra húzható, babafogkefét is. Egy éves kora után már kaphat kisgyermekünk saját fogkefét. Lényeg, hogy puha sörtéjű legyen, és mérete megfeleljen a gyermek életkorának, különben nem tisztít jól. A fogkefét cseréljük le időben, 2-3 havonta, vagy, ha már szálai szana-szét állnak. Természetesen pici korban még a szülők feladata a fogak tisztántartása, de jó, ha a kicsi ismerkedik a fogkefével, próbálgatja. Az első két évben csak tiszta vízzel történjen a fogak tisztítása. Másfél, két éves gyerekek használhatnak nekik való fogkrémet. Szakemberek szerint váltakozva használható gyógynövényes és fluor tartalmú fogkrém. Tény, hogy nálunk nem adagolnak az ivóvizünkhöz fluort, ezért más módon kell azt pótolni. Kisgyermekeknél legoptimálisabb a fluor-gél, de ennek használatát beszéljük meg fogorvosunkkal, ugyanis túlzott használata gondokat okozhat.
A fogak ellnsége a cukor és a cumisüveg iletve a cumi túlzott használata. Ügyeljünk rá, hogy kisbabánk ne kapjon édesített teát, gyümölcslevet cumisüvegből. Éjszaka ne ezzel altassuk vissza, mert a szörpben lévő savak és cukor nagyon gyorsan ún. cirkuláris cariest (fogszuvasodást) okoz. Biztosan mindannyian láttunk már kisgyermeket, akinek sorban voltak feketék a fogai. Sajnos ezt leginkább az okozza, hogy a gyermek annyi édességet fogyaszt, amennyit csak szeretne, illetve, hogy egész nap cumisüvegezik.
A fogak egészsége szempontjából is fontos, hogy gyermekünk sok zöldséget rágjon (pl. vékony csíkokra vágott répát, karalábét, almát). A táplálozásnál fontos a megfelelő vitamin illetve kalcium bevitel.
Nagyon fontos, hogy az mellett, hogy megtanítjuk az apróságoknak a helyes fogmosást, lássanak bennünket, szülőket is fogat mosni. Így lesz számukra teljesen természetes, hogy gondoskodjanak fogaik egészségéről.
Az első fogorvosi vizitet ejtsük meg már körül-belül 9 hónaposan (vagy később, ha a tejfogak nem kezdtek még kibújni ennyi idősen). A fogorvos-látogatás legyen családi program, legalább félévente egyszer. Így a gyermek megismeri a helyet, az orvost és műszereit. És sokkal könnyebben viseli az első szükséges beavatkozást.
A fogak sérülésénél fontos, hogy megbizonyosodjunk róla, kiesett-e a megütött fog, ha igen, távolítsuk el a gyerek szájából. A kiesett fogat mossuk meg és tiszta vízben vigyük fogorvoshoz, mihamarabb. Ha gyorsan odaérünk, jól képzett fogászok, bizonyos esetekben vissza tudják ültetni a kiesett fogat. Ha csak letört a fogból egy darab, mossuk ki a gyermek száját tiszta vízzel, és vigyük fogorvoshoz a kicsit, hogy megfelelően ellássák a sérült fogat.
A tejfogak romlását is kezelni kell, annak ellenére, hogy egyszer majd úgyis kiesnek. A szuvas tejfogak kihathatnak a gyermekek későbbi, állandó fogaira, beszédére és általános egészségére is. Semmiképpen se hanyagoljuk el csöppségeink fogait!
Szerző: Komenda Renáta
Fotó: web