Mladen Šarčević tanügyminiszter közölte, a szerb kormány válságstábjának ajánlása szerint a minisztérium június elsejétől jogosult oktatási ütemtervet készíteni. A tárcavezető a Blic napilapnak adott interjújában az általános és középiskolás diákok számára fontos dátumokat is ismertette, írja a Szabad Magyar Szó.
– A tanítás május végén fejeződik be, majd az aktivitások az óvintézkedések betartása mellett folytatódnak. Az iskolákat – ahol egy időben, egy helyen csak kevés diák tartózkodhat – fertőtlenítik. Június elsején, másodikán és harmadikán az érettségizőknek kell iskolába menniük – magyarázta a miniszter és hozzátette, nem szükséges minden érettségizőnek bemenni a tanintézménybe.
– Ebben a három napban azok mennek iskolába, akik nem elégedettek az osztályzataikkal és javítani szeretnének, ennek részleteit pedig a tanáraikkal kell megbeszélniük – mondta Šarčević.
A tanügyminiszter emlékeztetett, hogy a szükségállapot idején formatív módon történt az osztályzás, ezzel a diákok és tanárok nyolcvan százaléka bölcsen élni tudott.
Az osztályzatok javítását követő három napban, azaz június negyedikén, ötödikén és hatodikán tartják a középiskolai érettségi vizsgát.
– Azok az érettségizők számára, akik teljesítették kötelezettségeiket, június 24-e a fontos dátum, ugyanis ekkor jelentkezhetnek a választott felsőoktatási intézménybe. Ami pedig az iskolákban történő tevékenységet illeti, a minisztérium azt javasolja, hogy a tanárok minél több időt töltsenek el az iskolában reggel nyolc és este nyolc óra között, mert az a cél, hogy egyidejűleg minél kevesebb tanuló legyen jelen – üzente a miniszter.
A „fiatalabb” középiskolások, azaz az elsősök, másodikosok és harmadikosok akkor javíthatják osztályzataikat, miután az érettségizők már elhagyták az iskolát.
– Június nyolcadikától kezdve két hét áll majd rendelkezésükre, hogy javítsanak osztályzataikon. Mindeközben a kisérettségi időpontjáig a következő tanévre vonatkozó beiratkozások zajlanak majd – ismertette a miniszter.
A tárcavezető rámutatott, hogy a kisérettségi tesztjei valamivel nehezebb kérdéseket tartalmaznak majd, mint amilyenekkel a próbateszt során találkoztak a tanulók.
Mladen Šarčević már korábban beharangozta, hogy június elejétől az iskolák a tanulókkal való megbeszélés alapján a nyolcadikosoknak és az érettségizőknek pótoktatást szervezhetnek, hogy minél jobban felkészülhessenek a vizsgákra.