A szerbiai gyerekeknek születésüktől 14 éves korukig kilenc különböző oltást kell kapniuk az előírt oltási naptár szerint. A kötelezően előírt oltásokon kívül a szakemberek azt javasolják, hogy a szülők oltassák be gyermekeiket más betegségek ellen is – hívja fel a figyelmet az N1.
Az első oltásokat a szerbiai babák már a szülészeten kapják, ahol az újszülötteket tuberkulózis, illetve hepatitis B ellen oltják be, majd az első gyermekorvosi ellenőrzéskor, egy hónapos korukban a csecsemők megkapják a második adag hepatitis B oltást.Egy hónappal később, két hónapos korukban megkapják a diftéria, tetanusz és szamárköhögés elleni vakcina (DtaP) első adagját, a gyermekbénulás (IPV), a Haemophilus által okozott betegségek elleni oltóanyag első adagját, valamint aB típusú influenza (HiB) és a streptococcus tüdőgyulladás (PCV) okozta betegségek elleni vakcinák első dózisát.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a csecsemők a második gyermekorvosi ellenőrzéskor két injekciót kapnak. Elsőként a Pentaxym vakcina oldatot, amely a DtaP, IPV és HiB ellen véd, másodikként pedig a Synflorix vakcinát, amely védelmet nyújt a streptococcus okozta tüdőgyulladás ellen.Mindkét vakcinát a comb izomzatába adják be, az egyiket az egyik, a másikat a baba másik lábába.
A csecsemők 3,5 hónapos korukban egy második adag Pentaxymet kapnak, a Synflorix második adagját pedig hat hónapos korban kapják, amikor a harmadik adag hepatitis B elleni oltásukat is megkapják.
Ezt követően egyéves korukban a szülők körében a legtöbb vitát és a legnagyobb félelmet okozó MMR vakcina beadására kerül sor. A gyermekek 18 hónapos korukban kapják az első újraoltást DtaP, IPV és HiB ellen, valamint a streptococcus ellen.
A kötelező védőoltások sora az iskolakezdés előtt ér véget, azaz a gyermek hét éves korában, amikor a gyerekek megkapják a második gyermekbénulás elleni védőoltást, valamint a második diftéria, tetanusz és szamárköhögés elleni oltást.
Azok a gyerekek, akik nem kaptak hepatitis B vakcinát, legkésőbb 12 éves korukig fel kell venniük az oltást.
A kötelező oltások sorában utoljára 14 évesen, a harmadik diftéria és tetanusz elleni oltást adják a kamaszoknak.
Egyes orvosok azt tanácsolják, hogy a gyermekeket influenza és bárányhimlő ellen is oltassák be a szülők. A bárányhimlő elleni védőoltást az első születésnap után adják be olyan gyermekeknek, akik még nemkapták el a bárányhimlőt. A bárányhimlő elleni Varilix nevű oltóanyag ára 5000 dinár körül mozog, azt két adagban kell beadni, legalább hat hét különbséggel.
Az ajánlott oltások listájáról az egyetlen oltóanyag, amelyet az állam költségén adnak be, az a HPV-oltás, amelyet az első szexuális kapcsolat megkezdése előtt ajánlott, hogy megkapjanak a fiatalok.