A következő tanévtől az elsősök és a tanítók egy új tantárggyal kell, hogy megismerkedjenek, ez pedig nem más, mint a Digitális világ nevű tantárgy. A Digitális világ az eddigi projektórát váltja majd, amely tantárgyként ugyan megszűnik, de a munkamódszert a tanítóknak a jövőben is alkalmazniuk kell. A munkafüzet egyelőre szerb nyelven készült el, annak nyomtatása is még folyamatban van. Magyarra csak ennek megjelenését követően kezdődhet meg az anyag fordítása.
A Digitális világ tantárgy keretében a gyermekeknek lehetőségük nyílik megismerkedni a különböző digitális eszközökkel, azok hasznosságával és lehetőségeivel, tanulnak majd a biztonságos internethasználatról, a megfelelő kommunikációról és az egészségmegőrzésről, illetve elsajátítják majd a programozás alapjait.
A munkafüzetet szerb nyelven a Kreativni centar kiadó adja ki, a szerzők pedig Nevena Perić és Nataša Nikolić Gajić, akik a zelenaucionica.com-nak adtak interjút az új tantárgy kapcsán, amely bevezetésének híre nagy port kavart.
Miért jó dolog a Digitális világ elnevezésű tantárgy bevezetése?
Mivel a mai gyerekek valóban a digitális világban élnek és ott megtették már az első lépéseiket, kiemelten fontos, hogy helyesen vezessük őket az úton, hogy ebben a digitális világban minél jobban feltalálják magukat. Fontos, hogy elsajátítsák a tudást, nem engedhetjük meg, hogy önképzéssel szerezzék meg a tudást, nem kellene, hogy a saját hibáikon keresztül tanuljanak.
A tantárgy feladata, ahogy a többi tantárgyé is, hogy hidat képezzen a mindennapok és az iskolában megszerzett tudás között. A Digitális világ tantárgy keretében elsajátított tudást pedig a diákok minden más tantárgy tanulása során is alkalmazzák majd, nem csupán az első és also osztályokban, hanem később is.
Milyen módon ismertetik majd a 6-7 éves korosztály számára a digitális eszközök használatát? Hogyan értheti meg ez a korosztály a biztonságos internethasználat fogalmát?
A Digitális világ tantárgy programja három részből áll: Digitális társadalom, a Digitális eszközök biztonságos használata és az Algoritmus alapú gondolkodás nevű részekből. Mindhárom programrész részletesen foglalkozik a témaköreivel. Fontos, hogy a gyermekek megértsék, hogy milyen hasznos dolog lehet az internet, mi mindenre használható az, de az is, hogy milyen adatokat, információkat oszthatnak meg magukról.
Sok hétévesnek már saját okostelefonja van, jól kezelik az applikációkat, közösségi oldalakon vannak fenn. Hogyan motiválja majd ez a tantárgy a megfelelő használatra a gyerekeket?
Valóban sokan tudják már használni a digitális eszközöket, de nem mindegy, hogy mire használják azokat és hogy mennyi időt töltenek annak használatával. Rá kell mutatnunk, hogy ezek az eszközök másra is használhatók – például tanulásra, alkotásra, de akár egy-egy kiállítás virtuális megtekintésére is. A tantárgy nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a gyerekek tisztában legyenek az interneten rájuk leselkedő veszélyekkel is.
Hogyan néz ki a munkafüzet, mitől lesz az érdekes a gyerekek számára?
Mivel nem rendelkezik minden iskola megfelelő digitális felszereltséggel, a munkafüzetet úgy dolgoztuk ki, hogy az megfelelően használható legyen abban az osztályban is, ahol a diáknak is van számítógépe, de ott is, ahol csak a tanárnak jut egy projektor. A munkafüzet tele van gyakorlati feladatokkal, ami a gyerekek előzetes tudására is alapoz, de új kihívást is jelent.
A tantárgyat az osztályfőnökök adják majd elő, néhányuknak ehhez képzésre van szükségük. Gondoltak-e rájuk is a munkafüzet kidolgozásakor?
A tanítók már rendelkeznek a szükséges tudással ahhoz, hogy ezt a tantárgyat megfelelően előadják, de további képzéseken is részt vesznek majd. A munkafüzet nagyon egyszerű, a gyermek és a tanító számára is könnyen érthető.
A Digitális világ tantárgy éves programja ezen a linken érhető el.