A CTG (kardiotokográfia) egy olyan vizsgálat, mellyel információk nyerhetők a magzat méhen belüli állapotáról. A vizsgálat során összevetik a magzat szívfrekvenciáját az anyai méh összehúzódásaival, és mindezt papírszalagra rajzolt görbére vetítik.

A CTG vizsgálat alkalmával megfigyelik, hogy ha a baba megmozdul, arra hogyan reagál az anya méhe, milyen mértékben húzódik össze, keményedik meg, illetve ennek milyen hatása van a magzat szívfrekvenciájára.

Amennyiben a magzat szívfrekvenciája a vizsgálat során hosszabb-rövidebb ideig lassulna, az akár oxigénhiányos állapotra is utalhat.

A készüléknek két vizsgálófeje van, melyeket zselés anyaggal bekenve, gumiszalaggal rögzítenek a kismama hasára. A szülésznők, vagy asszisztensek megkeresik a kismama hasán azt a pontot, ahol a baba szívfrekvenciája a legjobban érzékelhető, és abban az állapotban rögzítik az egyik detektort. Ez az érzékelő figyeli a magzat szívműködését, a másik érzékelő a méhtevékenységet detektálja. A kismama mindeközben egy kényelmes fotelban ül.

A vizsgálatot többnyire a terhesség nyolcadik hónapjában kéthetente, utolsó hónapjába hetente végzik el, illetve a vajúdás alatt, a szülés tágulási, és kitolási szakában folyamatosan ellenőrzik vele a magzat méhen belüli állapotát, oxigén-ellátottságát, és szükség esetén azonnal közbelépnek.

Mivel a vizsgálat elengedhetetlen része a magzatmozgás, ezáltal ha a baba alszik az anyuka pocakjában, akkor a vizsgálat megfelelő eredményt sem ad. Ezért, ha CTG vizsgálatra mégy, előtte célszerű valahogy felébreszteni a hétalvót. Mozgással, pocaksimogatással, finom étellel (én mindig vittem néhány szem mazsolát), vagy beszélgetéssel is aktivitásra bírható egy pocaklakó.

Forrás: picibaba.hu

Fotó: web