Fokozatosan csökken azoknak a középiskolásoknak a száma, akik a patriarchális társadalom elveit támogatják és egyre többen vélekednek úgy, hogy a férfi és a nő egyenjogú.
A Helsinki Bizottság és a Belgrádi Bölcsészettudományi Egyetem közös felméréséből kiderül, hogy a legutóbb 2011-ben végzett kutatáshoz képest némileg javulni látszik a fiatalok véleménye ezen a területen, hiszen 44 százalékuk szerint a két fél a kapcsolatban egyenrangú.
Ami azonban aggodalomra ad okot az az a vélemény, miszerint a nők időről időre megérdemlik a verést. A megkérdezett nyolc százaléka így vélekedik ugyanis, ami hasonló arány, mint 2011-ben volt. A középiskolások 45 százaléka gondolja úgy, hogy a terhességmegszakítás bűn.
Az LGBTQ közösséggel szemben a legszigorúbbak és legkonzervatívabbak a középiskolások, a kutatás alapján elmondható, hogy a megkérdezettek 44 százaléka homofób, negyedük pedig úgy gondolja, hogy az ehhez a közösséghez tartozók “verést érdemelnek”.
A középiskolások 32 százaléka erős nacionalista érzelmeket táplál. A legnagyobb távolságtartást a homoszexuális közösség, majd az albánok és romák iránt mutatnak, őket követik a migránsok.
A kutatásból egyébként az is kiderül, hogy a 19 és 35 év közötti fiatalok több mint fele még mindig a szüleivel él, 37,5 százalékuknak nincs semmilyen bevétele, míg az egyetemi hallgatók több mint fele kénytelen dolgozni, mert egyébként nem tudná fedni az iskoláztatás és a mindennapi költségeket. Összességében elmondható, hogy széleskörű szegénység uralkodik a fiatal populáció körében.
Forrás: Beta