Az anyukák nagy része nem is tudja: gyakran ő maga fertőzi meg a gyereket a fogszuvasodással. Ezt a betegséget ugyanis baktérium okozza – írja a webbeteg.hu.
Az újszülött steril szájüreggel jön a világra. Általában az anyától kapja a kicsi a baktériumot: a szülő a gyerek kanalából kóstolva ellenőrzi az étel hőmérsékletét, aztán a kicsi veszi szájba. Így cserél gazdát a fogszuvasodás baktériuma. (Arról már nem is beszélve, aki a gyerek cumiját úgy tisztogatja le, hogy megszopogatja.) A megelőzés fontos része, hogy a kismamát is kezelni kell. Szerbiában az állapotos hölgyek részére, valamint azon anyukák számára, akiknek a gyermeke fiatalabb egy évesnél ingyenes a fogászati ellátás. Használjuk ki ezt az időszakot és járjunk rendszeres fogászati ellátásra, mert ezzel nem csak a saját fogainkat védjük.
A táplálkozás persze elengedhetetlen fontosságú az egészséges fogacskákhoz. Sok anya hosszasan szoptat, ezzel azonban – fogászati szempontból – károkat is okoz. Hiszen az éjszaka megszoptatott, már fogacskákkal rendelkező kicsi szájában a tejmaradék bomlani kezd. A nyáltermelés is kevesebb ilyenkor, így annak a tisztító szerepe sem érvényesül.
A fogacskák arra vannak, hogy rágjunk vele!
Ez nem jelenti azt, hogy abba kell hagyni az anyatejes táplálást! Annak a gyermeknek, akinek már foga van, meg kell tanulnia rágni, sok rostban dús táplálékot kell fogyasztani, mert ez már önmagában is tisztítja a fogat. Maga a rágás jelez ilyenkor az izmoknak, ez alakítja ki a helyes érintkezést a két fogsor között. Nem helyes, ha a gyerek hosszasan folyékony táplálékot kap. A tejfog zománca egyébként is speciális: az íny harmadában egy mikroszkópikus születési vonal húzódik. Itt kevésbé fedi a zománc a fogat, itt a leggyengébb. Ha itt megkezdődik a szuvasodás, az hirtelen körbeszalad, és letörik a fog. Emiatt látni annyi kisgyereket, akiknek fekete csonkban végződnek a fogai. Jó lenne, ha a gyermekek is minden étkezés után megtisztítanák a fogaikat. Amennyiben túl kicsik ehhez, akkor az anya végezze azt el ujjra húzható fogkefével vagy gézlappal. Szakemberek szerint jó módszer a fogmosás megkedveltetésére, hogy elkezdünk egy mesét, amit csak fogmosáskor folytatunk. Így a kicsi már nagyon fogja várni, hogy megmoshassa a fogát.
Mikortól kell fogkrémet használni?
A fogkrém ideje akkor jön el, amikor a kicsi már biztonsággal tud köpni, öblíteni, és már nem nyel le mindent. Apró, borsónyi mennyiséggel kezdve, jöhet 6 év körül, a nagyjából 1 centis csík. 12 éves kortól pedig már a felnőtt fogkrémek ideje jön el. (Az ennél fiatalabbak fogkrémje maximum 700 ppm fluoridot tartalmazhat, ez a dobozon fel van tüntetve.) Egyedül már nagyjából 6 éves kortól moshatnak fogat, de még szigorúan ellenőrizni kell. Kezdetben ujjunkra csavart gézlappal vagy ujjunkra húzható bébifogkefével törölgessük meg a gyerek fogait. Később vegyünk fogkefét. Sokféle gyermekfogkefe létezik a piacon, érdemes olyat választani, ami életkor szerinti szakaszokra van osztva. Ezek a fogkefék a picik szájméretéhez és anatómiájához vannak kifejlesztve.
Hogyan mossuk a fogacskákat?
A fogmosás technikája: az elülső fogaknál kezdjük. Helyezzük a fog és az íny határára a fogkefét, és apró, sikáló mozdulatokkal távolítsuk el a lepedéket. Ezekkel a mozdulatokkal haladjunk tovább a fogak külső felszínén a hátsó fogak felé, majd azok belső oldalát is tisztítsuk meg. Utána a metszőfogak belső oldaláról távolítsuk el a lepedéket a fogkefét függőlegesen tartva, végül apró, sikáló mozdulatokkal tisztítsuk meg a rágófelszínt is. Figyeljünk, hogy alaposan öblítse ki vízzel a száját.
Segítsünk a gyermeknek is, mutassuk meg az egyes kézmozdulatokat, de csak addig amíg nem vált ki ellenkezést. A gyermekekben ösztönösen ott él az utánzási vágy, szinte észrevétlenül szokik rá a fogmosásra, és később, kézügyessége fejlődésével, a fogkefét is egyre ügyesebben mozgatja majd. Kb. tíz éves korukig nem elég ügyesek a gyerekek a helyes fogmosáshoz, addig ellenőrizzük mindig a fogmosást.
Tévhtek, amelyek csúnya fogakhoz vezetnek
- A tejfogakat nem kell ápolni. Ez az állítás nem igaz. Nagyon fontos, hogy egészségesen tartsuk a tejfogakat is. Ha már a tejfogak is rosszak, már a fiatal, megmaradó fogak is rosszul fejlődhetnek, arról nem is beszélve, hogy az alapos rágás és a tiszta beszéd (hangképzés) elengedhetetlen eszköze, az ép fogsor.
- A rossz fogak örökletesek. Nem egészen igaz. Mindenki a saját fogainak épségéért felelős. Ami örökletes, az a szuvasodás elleni védekezőképesség. Inkább attól függ, hogy mennyire segít a génjeinek: még a legjobb örökletes tulajdonságok is tehetetlenek, a rossz fogápolási szokásokkal szemben.
- Az erős dörzsölés az alapos fogmosás titka. Ennek épp az ellenkezője igaz. Ha túl erősen vagy túl erős sörtéjű fogkefével mossa fogait, fennáll annak a veszélye, hogy a fogzománc „eltűnik”, lekopik, valamint megsérül a fogíny, melynek során az visszahúzódik, s szabadon marad a fognyak. A különböző fogpanaszok kialakulása, innentől kezdve csak idő kérdése.