Alszik, mint egy csecsemő-szokták mondani.  ,,A mi kisbabánk csak evett és aludt ”- halljuk ismerősünktől, akik minden másban is tökéletesek.  Az újszülöttek, valóban a nap nagy részét alvással töltik, de ez gyermekenként nagyon változó lehet. Ezért, mielőtt elovasnánk, hogy néhány hetes kisbabánknak hány órát kellene aludnia, próbáljunk ráhangolódni saját kisdedünk ritmusára.

alvas  A kisbabák teljesen másképpen alszanak, mint mi felnőttek. Náluk a mély alvás és a könnyű ( aktív) alvási fázisok sokkal rövidebbek, mint a felnőtteknél, gyorsabban váltakoznak. Biztosan megtapasztalták már, hogy az éppen  elszunnyadó gyermeket beteszik a rácsos ágyba,  két lépésnyire eltávolodnak, a baba fölébred és sír.  Ez azért van, mert még nem érte el a mély, pihentető álmot, és ilyenkor nagyon könnyen felébreszthető. Az alvás ezen szakaszában a szemhéja továbbra is mozog és a légzése még rendszertelen. A keze és a tagjai még feszesek, riadtan felsóhajthat és arcán mosoly suhanhat át. Akár remegés-szerű szopó mozgásokat is végezhet.  Körül-belül 20 perc múlva jut el a mély alvási fázisba. A baba grimaszolása és mozgolódása megszűnik, légzése egyenletessé válik és elmélyül,  izmai elernyednek. Ökölbe szorított kezét kinyitja, teljesen lazának tűnik. Ilyenkor nem ébred fel, ha letesszük.

Az éjszaka folyamán ezek a periódusok többször váltakoznak.  A baba a fázisok átmenete idején ébred leggyakrabban, és néha csak segítséggel tud visszaaludni (néha elég, ha csak hallja hangunkat, vagy megsímogatjuk a kicsit). Talán vígasztal bennünket a tudat, hogy kisbabánk azért ébred többször, mert így van ,,programozva”. Egyrészt, ezzel biztosítja szükségleteit (gyakori evés), másrészt így fejlődik jól az agya (az idegrendszer fejlődése ugyanis nagyon intenzív alvás alatt).

alvas2A legtöbb szülőnek a gyermeknevelésben a legnehezebb feladat az éjszakázás, a gyakori ébredések. Az első három hónapban a pici csecsemők ritkán alszanak négy óránál tovább anélkül, hogy szükségük lenne táplálékra. Viszont általában összesen 14-18 órát alszanak naponta. Három és hat hónapos kor között a legtöbb kisbaba megnyugszik. Napközben hosszabb időszakokat töltenek éberen, és éjjel akár öt órát is alhatnak egyfolytában. Háromtól hat hónapos korig 1-2 éjjeli ébredés az átlagos. A mély álom periódusa meghosszabbodik. A baba egyre könnyebben tud mély álomba süllyedni. Ezt hívják az alvás érésének.

Sajnos ezzel nem érnek véget az éjszakai ébredések. Ahgy ritkulnak az etetések, lassan beindul a fogzás, megjelenik az első nátha, és újra éjszakázhatunk. Hat hónapos kor után beindul az intenzív mozgásfejlődés, kisgyermekünk rosszul aludhat az új mozgásformáktól,  amelyeket még éjjel is gyakorolna. Valószínű ilyenkor izmaik is nehezebben pihennek, sok baba például felül álmában, aztán nem tud visszafeküdni, vagy belecsavarodik a takarójába. Múlik az idő, és mi még mindig nem aludtunk egy becsületeset. Gyermekünk lassan elindul, már ügyesen jár, és amikor végre néhány átaludt éjszaka után már elkezdünk örülni, akkor elölről kezdődik az egész. Ilyenkor ugyanis megjelennek a félelmek, a szeparációs szorongás, lehet, az anyuka elkezdett dolgozni, és kisgyermeke éjjel igyekszik pótolni a közelséget. A baba hat-hét hónapos kora után szinte soha nem azért ébred, mert éhes!alvas3

Nagyon nehéz állást foglalni az együttalvás témában. Minden ,,szakértőnek” megvannak a maga érvei, hogy miért aludjon a kisbaba a szülőkkel illetve, hogy miért kell külön ágyban (esetleg szobában) pihennie mindenkinek. Szerintem, a szülőknek a dolguk eldönteni, hogy hogyan szeretnének aludni. Hagyjuk maguktól kialakulni a dolgokat, mert előre megtervezni nagyon nehéz. A baba alvása ugyanis nagyban függ a temperamentumától, nem attól, hogy mi jól csinálunk-e mindent. Az a jó, ami az új kis családnak megfelel. Apukának, anyukának, a  babának és természetesen a testvéreknek, ha vannak.

Rengeteg könyv, praktika és írás létezik arról, hogyan szoktassuk rá gyermekünket, hogy átaludja az éjszakát. Nos, tőlem csak egyet kapnak : bízzanak az ösztöneikben!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő

Fotó: freeimages.com