Bármilyen meglepő, kisbabádnak már van ujjlenyomata! Ujjacskái végén a bőr egyenletes redőbe szerveződött, azaz a pici immár hivatalosan is egyedi személy lett!
Mi történik a babával?
Kisbabád arca ekkorra már egyre kialakultabb. Megjelenik a két pofi és az orrnyereg, a két fül pedig jóval magasabbra vándorol a fejen a nyak oldaláról, és a két szem is egyre közelebb kerül egymáshoz.
A bébi belépett a növekedési, gyarapodási szakaszba, ezért most még inkább szüksége van a megfelelő vitaminokra és ásványi anyagokra, mint eddig bármikor. Máris körülbelül 8-9 cm hosszú, és várhatóan három hét alatt megtriplázódtak a méretei! Ne aggódj, a tieid nem fognak!
Ettől a héttől kezdődően fő fejlődésként előtűnik a lanugo, vagyis a magzatpihe. Ez a finom szőrszálakból álló pihe csaknem az egész testet benövi, bonyolult mintázatot alkot, ami a bőr barázdáit követi, és később ez a mintázat adja majd az ujjlenyomatot.
A lanugónak főleg védő szerepet tulajdonítanak, valamiféle tapadási felületet képez annak a viaszos bőrtakarónak, amit a baba szervezete a későbbi hónapokban kiválaszt. A születés előtt kihullik, és az a vastagabb, durvább szálú szőrzet váltja föl, amivel a baba megszületik.
Ez a hét a belső szervek szempontjából is jelentős. Kifejlődik a pajzsmirigy, és hormont kezd termelni. Ha kisfiad lesz, ekkor jelenik meg a prosztata, lánybabánál pedig a két petefészek alászáll a hasüregből a medencébe.
A baba mérete
Mi történik a mamával?
Ezzel a héttel a terhesség legjobb időszaka veszi kezdetét. Lehet, hogy lendületesebb leszel, mint eddig, ezzel párhuzamosan pedig hétről hétre nagyobb lesz a méhed. Fejlődését saját magad is nyomon követheted a méhfenék, vagyis méhed felső részének kitapintásával, ahogy ugyanis fokozatosan fölfelé vándorol a hasüregben a szeméremvonaltól a köldök fölé, kívülről is érzékelhetővé válik.
Ahogy az új jövevény egyre jobban cseperedik a pocakodban, a helyes testtartás megőrzése érdekében sok, természetesnek tekintett mozdulatot – az állást, a járást és az ülést is – kénytelen leszel kiigazítani. Úgy kell a babát a méhedben hordanod, hogy az mindkettőtöknek kényelmes legyen, a legfontosabb pedig, amit ennek érdekében tehetsz, hogy mindig alacsony sarkú vagy lapos talpú cipőt viselsz.
Két lábfejedet tartsd párhuzamosan, ahogy ugyanis növekszik a megterhelés, könnyebben kifordulhat a bokád, a hirtelen balesetek pedig akár a magzatra is veszélyt jelenthetnek.
Egészséges terhesség esetén a második trimeszterben sincs semmiféle akadálya annak, hogy szexuális életet élj – még az sem kizárt, hogy a libidód erősebb lesz, mint korábban. Sok nő azonban visszafogja magát, attól tartva, hogy a szeretkezéssel esetleg árt a babának.
Aggodalomra semmi ok: a babát kiválóan védi a magzatvíz és a magzatburok, az anyaméhet pedig egészen a vajúdás kezdetéig biztonságosan lezárja egy nyákdugó. Talán meglepően hangzik, de az orgazmus kifejezetten előnyös, mivel hatására a méh megkeményedik, majd elernyed, ami a szülésre való felkészülésnek is felfogható.
Természetesen az is lehet, hogy a második trimeszterben kevesebb kedvet érzel a szexhez, mint korábban, esetleg átmenetileg meg is szűnik benned az ez iránti vágy. Hogy partnered viselkedésedet ne visszautasításként élje meg, beszélj vele erről a problémáról, és mutasd ki más módokon az iránta való szeretetedet.
Hátfájást tapasztalhatsz, melyet egy hormonnak, a relaxinnak “köszönhetsz”. Ahogy a nevében is benne van, a relaxin segít ellazítani az inakat és izmokat a testedben, hogy helyet teremtsen odabent a babának. A relaxin termelődése a terhesség 14. hetében kezdődik és a baba születéséig tart… Nagyon fontos, hogy mindig ügyelj a helyes testtartásra, végezz háterősítő tornagyakorlatokat! Ülés közben pedig érdemes egy kispárnával megtámasztani a derekadat.
Ha kisebb összehúzódásokat vagy nyomást érzel, ne ess kétségbe! Csak az ínszalagjaid húzódnak és a belső szerveid mozgolódnak, hogy alkalmazkodjanak a növekvő babádhoz.
Terhességi tünetek és enyhítésük
Viszketés
A megnövekedett ösztrogénszint hatására tenyered, esetleg a talpad pirossá válhat, és viszkethet. A jelenség neve eritéma, mely az esetek többségében nem okoz túl nagy kellemetlenséget. Ha a viszketés fokozódik, netán elviselhetetlenné válik, feltétlenül keresd fel orvosodat, mert ez az epepangás, illetve a HELLP-szindróma tünete is lehet.
A terhesség során, ha nem is a szó szoros értelmében véve, de vitaminok és ásványi anyagok tekintetében valóban kettő helyett kell étkezned. Ababa ugyanis a szervezeteden keresztül juthat hozzá a nélkülözhetetlen anyagokhoz, emellett pedig neked is szükséged lesz néhány vegyületre, hogy egészségesen várd gyermeked.
Jód
Forrása: tőkehal, lazac.
Tippek
- Továbbra is folytasd a terhes-vitaminok szedését. Lehet, hogy a vérképed alapján az orvos még ezen felüli vas, folsav vagy magnézium bevitelt ajánl.
- Most, hogy már sokkal jobban érzed magad, mozdulj kis a házból, töltsd aktívan az idődet. Vesd be az energiáidat! De vigyázz: erőltetned nem szabad semmit. A sok ugrálós elemet tartalmazó sportokat (pl. aerobik) most érdemes hanyagolnod, illetve a veszélyeket rejlő mozgásformák is kerülendők ilyenkor. A lényeg, hogy javuljon a vérellátásod, s ezáltal jól érezd magad a bőrödben.
Fotók: web