A szülés utáni depressziót a közelmúltig a szőnyeg alá söpörték. Mivel még szakmai körökben sem sok szó esett róla, az orvosok nem voltak tisztában mibenlétével és gyógymódjaival.

Azok a nők pedig, akik ebben a betegségben szenvedtek, teljesen alaptalanul szégyellték magukat, és igyekeztek eltitkolni környezetük elől a panaszaikat. Szerencsére azóta a probléma társadalmi és szakmai megítélése egyaránt jelentősen változott. Kiderült, hogy a szülés utáni depresszió könnyen, gyorsan és hatékonyan kezelhető – feltéve persze, hogy az érintett nem fojtja magába. Ne hanyagold el!

A szülés utáni depressziót sokan egy kalap alá veszik a kismama-depresszióval, holott két önálló, ám bizonyos tekintetben összefüggő jelenségről van szó.

A kismama-depresszió a szülés utáni első hetekre jellemző, és a nők 60-80%-a szenved tőle. Ha elhanyagolják, szülés utáni depresszióvá – post partum depresszió, PPD – fajulhat, ami jóval tartósabb és súlyosabb, és a nők 10-20%-át érinti. Vannak olyanok is, akik – részben a hormonális változások hatására – csak azután esnek depresszióba, hogy újra menstruálni kezdenek, vagy elválasztották a kicsit.

Hajlamosító tényezők

Nagyobb a valószínűsége a kismama- vagy a szülés utáni depresszió kialakulásának, ha a
családban előfordult már depresszió vagy súlyos premenstruációs tünetegyüttes, illetve, ha a kismamának a terhesség alatt voltak depressziós panaszai, vagy a várandósság során valamilyen komplikáció lépett fel, beteg vagy nehezen kezelhető baba született.

Tünetek

A kismama-depresszió és a PPD tünetei megegyeznek, ám utóbbi esetében jóval erőteljesebben jelentkeznek.

  • Túlzott érzékenység, gyakori sírás.
  • Alvászavar – álmatlanság vagy túlzott aluszékonyság.
  • Táplálkozási zavarok – étvágytalanság vagy farkaséhség.
  • A késztetés hiánya önmagad vagy a baba ellátására.
  • Túlzott aggódás a babáért.
  • Emlékezetkihagyás.
  • Ha te is tapasztalod a tüneteket, mielőbb kérd szakember segítségét. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy képtelen leszel megszeretni a kicsit, törődni vele, örülni neki. Ne feledd, hogy a depresszió nemcsak a te egészségednek és közérzetednek árt, hanem szeretteiddel is tönkreteheti viszonyodat.
  • depresszio2Kérj beutalót pajzsmirigyvizsgálatra – elképzelhető ugyanis, hogy a szülés után gyakori pajzsmirigyhormonszint-ingadozás áll a jelenség hátterében. Ha a hormonszinted rendben van, keress fel olyan orvost, aki klinikai gyakorlattal rendelkezik a szülés utáni depresszió kezelésében. A szoptatás alatt sem ellenjavallt antidepresszánsok révén hamarosan sikerül majd felülkerekedned a betegségen.
  • Elképzelhető az is, hogy a depresszió mellett – vagy ahelyett – más pszichés problémákat tapasztalsz. Ilyen az érzelmi
    instabilitás, valamint a depressziónál jóval ritkább, ám súlyosabb szülés utáni ideg-összeroppanás.

 

További pszichés problémák

Az érzelmi instabilitás tünetei

  • Beteges aggodalmaskodás, rémület.
  • Gyors szívdobogás.
  • Kapkodó levegővétel.
  • Hőhullámok vagy didergés.
  • Mellkasi fájdalom.
  • Szédüléssel, remegéssel járó, pánikszerű rohamok.

A szülés utáni ideg-összeroppanás tünetei

  • A valóságérzék elvesztése.
  • Hallucinálás.
  • Érzéki csalódás.
  • Vad, erőszakos, az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok.

depresszio1

Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalod magadon, haladéktalanul fordulj orvoshoz – a legjobb, ha kihívod -, és ragaszkodj az azonnali kezeléshez. Ne érd be az afféle megnyugtatónak szánt szavakkal, miszerint ezek csak szülés utáni normális érzések, mert a legkevésbé sem normálisak. Ha úgy érzed, hogy a tettlegesség határán jársz, kérj meg valakit a családból vagy a szomszédból, hogy maradjon melletted, amíg az orvos ellát.

A párodat is érintheti

Egy tanulmány szerint az újdonsült apukák 62%-a szenvedett már szülés utáni depresszióban. Kutatások kimutatták, hogy számos férfinál tapasztalható a női hormonok szintjének emelkedése partnerük terhessége és a szülés utáni időszak alatt – talán a természet így akarja kihozni az emberi faj hím példányaiból az ivadék táplálásának ösztönét.
Ám az is elképzelhető, hogy az alábbi tényezők közül több összeadódott, és rosszkedvre hangolja párodat – ráadásul egy olyan időpontban, mellyel kapcsolatban azt várta, hogy élete fénypontja lesz.

Aggodalom az anyagiak miatt

Nyomaszthatja, hogy eggyel több embert kell etetnie, öltöztetnie, taníttatnia, eggyel több ember jövőjét kell megterveznie. A stressz fokozódhat, ha egy kétkeresős családban az egyik kereset hirtelen kiesik, még, ha átmenetileg is.

Kapcsolatotok megváltozása

Eddig ő állt életed középpontjában, ám most hirtelen a partvonalra került, és onnan figyeli, hogy energiád, időd és szereteted a zajos kis jövevényre irányul.

Ráadásul a pelenkacserék, etetések és álmatlan éjszakák közepette valószínűleg a szex háttérbe szorul, ami már önmagában is lehangoló. Párod attól is félhet, hogy a kettőtök közötti intimitás soha nem áll vissza.

A tudatosság fél siker

Ha tudatában vagy a szülés utáni depresszió lehetséges okainak, már sokat segíthetsz, így ugyanis könnyebben legyőzheted, de legalábbis kézben tarthatod őket.

A cikk  Az első 12 hónap – Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

forrás: femina.hu

fotók: freeimages.com