Összesen 175 feljelentést tettek az elmúlt négy évben Vajdaságban szexuális zaklatás, erőszak, megrontás, emberkereskedelem miatt, a leggyakrabban pedig gyermekek, kiskorúak az áldozatok, figyelmeztet a tartományi jogvédő. A tartományi ombudsman által végzett felmérésből kiderül, hogy az oktatásügyben dolgozók, a pedagógusok nagyobb része nem tudja felismerni, ha bántalmazott gyermek jár az osztályába.
A megkérdezett 1203 tanügyi dolgozó közül mindössze 16 százalék vallotta azt, hogy képzett arra vonatkozóan, hogy felismerje, megvédje a gyermeket a szexuális zaklatástól, de mindössze négy százalékuk mondta, hogy abszolút kompetens, hogy felismerje a zaklatott gyermeket.
A tartományi ombudsman jelentéséből kiderül, hogy 2020-ban nőtt az erőszakos, és bántalmazott gyermekek száma, de az elhanyagolt fiatalok száma is, de kiemelték, hogy a szexuális zaklatás növekedése is észrevehető. A karanténidőszak és a távoktatás idején drasztikusan emelkedett az erőszakos esetek száma, derül ki a sajtóban megjelent hírekből és a feljelentésekből is.
A szexuális zaklatásos esetek száma 2021-ben is folyamatosan növekedett, annak ellenére, hogy a jelentés végkövetkeztetése az, hogy ezeknek az eseteknek a 90 százalékára nem derül fény. Az áldozatok többsége hallgat, alig néhányan mernek segítséget kérni és jelentik, hogy valaki molesztálta őket. Az ombudsman kiemeli, hogy kijelenthető, az államnak nincs megfelelő módszere a gyermekek védelmére.
A jogvédő rámutatott, hogy alapjaiban kell változtatni a társadalmi szokásokon, amelyek szerint a gyermeknek minden körülmények között hallgatnia kell a felnőttre, alacsonyabb rendű és minden parancsát teljesítenie kell.
November 18-a a gyermekek ellen elkövetett szexuális erőszak elleni küzdelem európai napja, és további két fontos dátum követi, november 19-e a gyermekek elleni erőszak napja, illetve november 20-a gyermekek nemzetközi napja.