Az újszülöttnek természetes igénye van a testközelségre. Egészséges testi és lelki fejlődéséhez pedig – különösen az első életévben – elengedhetetlenek a mozgásos külső ingerek, ahogyan az is, hogy folyamatosan megfelelő választ kapjon jelzéseire.Így aztán teljesen kézenfekvő, hogy a szülők hordozzák a gyermekeiket.

Ez a szükséglet, ahogyan a többi is, ahogy a gyermek növekszik, lassan, fokozatosan csökken. S minél inkább kielégítjük az igényeit, annál kiegyensúlyozottabb, magabiztosabb, önállóbb lesz. Addig is a biztonságból, a gondozója karjából tekint minden újdonságra, anélkül, hogy az szorongást keltene benne. Egyúttal azt is megtanulja, hogy mindig számíthat ránk, jelzéseire azonnal választ kap, ezért bizalommal lesz irántunk. Nagyon fontos a baba jelzéseit észrevenni és válaszolni rájuk. Ha a baba a testközelben van, jóval előbb észrevesszük a jelzéseit, mint amikor távol van tőlünk és nem látjuk. A horodozott babák kevesebbet sírnak, mivel testközelben vannak, a sírás előtti jelzéseit is észrevesszük és reagálunk rájuk. A baba biztonságban érzi magát, azt tapasztalja, hogy szeretik és gondoskodnak róla. Így alakul ki az ősbizalom, ami a későbbi önbizalom alapja.

Fontos, hogy a baba igénye szerint hordozzuk, vagyis ha a baba/gyermek (az újszülött, a csecsemő, de még a tipegő korú kisgyermek is, egészen az óvodás korral bezárólag) jelzi, ha testközelben szeretne lenni, vegyük föl, és amikor azt jelzi, hogy ebből eleget kapott, akkor engedjük, tegyük le.

A baba igénye szerinti hordozása számos szempontból hatással van a fejlődésére.

 

A hordozás testi hatási

–  támogatja a gerinc fejlődését

–  a helyes lábtartás kedvező irányban befolyásolja a csípőizületek fejlődését

–  stimulálja az izmok tónusát, fejlődését

–  stimulálja a légzést (nagyon fontos a koraszülötteknél)

–  pozitívan hat a hőháztartásra

–  fejleszti a mozgásfejlődést megalapozó idegpályákat (az egyensúlyérzéket)

–  stimulálja a hormonális folyamatokat

 

A hordozás lélektani hatásai:

–        testközelben könnyebben megnyugszik, ha megijed vagy fájdalom éri,

–        kevesebbet sír, így több ideje marad a szemlélődésre, a világ megismerésére, miközben biztonságban érzi magát,

–        felnőttek szemszögéből ismeri meg a környezetét,

–        a felnőttel együtt mozogva észrevétlenül és természetes módon válik a család részévé,

–        a hordozás az anyákon kívül a család többi tagjának is kiváló lehetőséget biztosít a mélyebb kötődés kialakulásában.

 

Szerző: Góbor Szénási Anna, hordozási tanácsadó