A hordozás gyakorlati előnyeit elsőre nehéz felismerni. „Te szegény, egész nap magaddal kell cipelned azt a gyereket!” Sok hordozó szülő hall ilyen, vagy ehhez hasonló megjegyzéseket. Pedig a látszat csal. Egy hordozó édesanya szabadabb, mint az, aki gyermekét állandóan lefekteti.
Mindig szabad a keze, bármikor mehet, ahova akar – ez a minőségi élet! Senkit sem kell megkérni „segítene felszállni a buszra?” – ez a szabadság! A hordozott gyermek az idő nagy részében elégedett. A szülők ezért könnyebben elvégzik a mindennapi teendőiket: mosnak, amikor akarnak, takarítanak, ahol akarnak, sétálni mennek, amikor csak kedvük tartja.
A letett gyermek panaszkodni fog, mert nem éri elég inger. Unatkozni fog – végtére is ő hordozott lenne, ezért aztán sír, mert ingerekre van szüksége. Így a szülőnek rendszeresen félbe kell szakítania, amit éppen csinál. Vagy az ebéd ég oda, vagy leül a kanapéra és megpróbálja lekötni a gyermeket. Belül azonban továbbra is a háztartás foglalkoztatja. Így nem tudja a gyermekének sem teljes figyelmét szentelni, ami aztán nyugtalanítani fogja. A csecsemő is megérzi ezt, bizonytalan lesz – több biztonságra vágyik. Ez a körforgás aztán mindig elölről kezdődik, míg a szülők néha nem bírják tovább idegekkel. Azok az anyák, akik nem biztosak abban, hogyan tudják a gyermeküket megnyugtatni, bezárkóznak, ritkábban mozdulnak ki otthonról. A félelem attól, hogy a gyermek bármikor sírni kezdhet (pl. egy áruház közepén) és ő majd nem tudja megvigasztalni, rémálommá válhat, ami elhatalmasodik rajta. Pár hét alatt aztán a fiatal édesanya tudatára ébred, hogy élete beszűkült. Azonban, aki hordozza gyermekét, tudja, hogy mindig és mindenhol meg lehet nyugtatni, mivel kielégítik ősi igényét; megkapja azt a közelséget és gondoskodást, amire szüksége van. Gyermekének így (szinte) nem lesz oka a sírásra.
Például: több gyermekes családok. Az anyának mindkét keze szabad a nagyobbik gyermeke számára. Nem kell állandóan azt mondani: “sajnos nem tudok segíteni, mert a kezemben van a baba”. Így a féltékenység is kisebb, gyakran észre sem veszi az idősebb testvér a kicsi jelenlétét.
Forrás. www.tragetuch.ch, fordította Szalai Rita, átdolgozta Csörgő Andrea