A dúla szó görög eredetű, jelentése női szolga. A „modern” értelmezésben a dúla szót először 1969 –ben használta Dana Raphael egy antropológiai tanulmányban, amely a női segítők szerepét vizsgálta a szülés során. A kifejezést Marshall Klaus és John Kennell klinikai kutatásokat végző orvosok honosították meg.
A dúlai támogatás célja az anya hozzásegítése a relaxált állapothoz, amely így hozzájárul a természetes folyamatok beindulásához és fenntartásához, ezzel biztosítva a természetes, komplikációmentes szülést.
Ki a dúla és mik a feladatai?
Mai értelemben a dúla saját szülési tapasztalattal is rendelkező, képzett asszonytársi segítőt jelent, aki a szülő nőnek és partnerének folyamatos érzelmi támogatást, fizikai komfortot, segítséget és információt nyújt a szülés előtt, alatt és közvetlenül utána. A hangsúly a folyamatos, megszakítás nélküli támogatáson van. A dúla nem dolgozik váltásban, attól a perctől kezdve, hogy az anya hívja őt, a dúla szolgálata megkezdődik és addig tart, amíg arra a vajúdó asszonynak szüksége van.
Az érzelmi támogatás nem jelent mást, mint azt, hogy a dúla folyamatos jelenlétével, figyelmével, támogató és elismerő szavaival bátorítja, megnyugtatja és, mint egy óvó-védő szerepben, támogatja a vajúdó nőt és igény szerint a partnerét is. Amikor például egy – egy erősebb, fájdalmasabb kontrakciónál az anya megijed, vagy a szülés során kételyei támadnak, a dúla ott van, hogy megnyugtassa a őt, válaszoljon a felmerülő kérdésekre és eloszlasson olyan kételyeket, félelmeket, amelyek lelassíthatják vagy akár le is állíthatják a szülést, viszont nem jelentenek valós veszélyt vagy problémát (pl.: gyakran a nők az előrehaladott vajúdás során úgy érezhetik, hogy szétszakadnak, vagy gyakori félelem, hogy a baba nem fog kiférni).
Különböző technikák alkalmazásával a dúla természetes fájdalomcsillapítást végez. Fájdalomcsillapító módszernek számít a szabad mozgás lehetővé tétele, olyan vajúdó és szülő pozíciók ajánlása és támogatása, amelyek elősegítik a vajúdás és a szülés folyamatát, a forró vizes borogatás, különböző illóolajok, masszázs fogások és rebozó kendős technikák bevetése.
A dúla a vajúdó partnerét is támogatja, bátorítja annak érdekében, hogy minél hatékonyabb és bátrabb társa lehessen a nőnek a szülés során. A dúla a szülést, mint kulcsélményt ismeri el, ezért támogatja és védi a nő szülésélményét. Legjobb tudása és tapasztalatai alapján információkkal látja el a kismamát vagy a szülő párt, hogy azok meghozhassák a számukra legmegfelelőbb döntést. Tartózkodik attól, hogy befolyásolja vagy irányítsa a döntés meghozatalát.
A dúla segítség lehet az egészségügyi személyzettel folytatott kommunikációban is, az anya igényeinek továbbításában a személyzet felé illetve az orvos vagy a szülésznő is tájékozódhatnak a dúlától, aki végig nyomon követve az események alakulását értékes információkkal szolgálhat a vajúdás haladásáról, az anya fizikai és lelki állapotáról. Így a dúla az egészségügyi dolgozókkal egy csapatot alkotva nem egészségügyi minősítésben, mégis aktív részvevőjévé válik a szülésnek.
Közvetlenül a szülést követően, ha az anya igényt tart rá, a dúla további támogatás gyanánt segítheti a baba mellre helyezését, rendet rakhat a szülést követően, elkísérheti a nőt a mellékhelyiségbe, értesíthet családtagokat, barátokat a baba érkezéséről, stb. A gyerekágyi időszakban is alkalmazhatunk dúlát (gyerekágyi dúla). Nem összetévesztendő a védőnő kompetenciájával, a dúla ezen időszakban is a harmónia és nyugalom megteremtését szolgálja, immáron az újszülött, esetleg egy vagy több nagyobb testvér, az anya és az apa között. Ha kell süt, mos, főz és takarít, idősebb gyermek felügyeletét vállalja, tehát továbbra is a család igényei mentén van jelen. Nem feladata az újszülött ellátása, fürdetése, a mérések elvégzése és az adatok objektív kiértékelése. A szoptatást mindenkor támogatja és saját kompetenciáinak megfelelően ad tanácsot vagy ajánl a témában képzettebb szakember társat.
A dúlai támogatás nem kötődik intézményhez vagy szülési módhoz. Ha az egészségügyi intézmény lehetővé teszi, a dúla a császármetszés során is támogathatja az anyát.
Mit nem tesz a dúla?
A dúla nem egészségügyi szakember ezért nem végez várandósgondozást, nem végez hüvelyi vizsgálatot és szívhang vizsgálatot a szülés során, nem ad egészségügyi tanácsot, nem diagnosztizál, nem segíti a világra a babát és nem végez újszülött vizsgálatokat sem. Nem bírálja a nő vagy a szülő pár döntéseit, nem ítélkezik, nem engedi, hogy a személyes értékei és gondolatai akadályozzák a kismama gondozását (pl.: nem erőltet döntéseket csak azért, mert ő azt választaná), nem veszi át a férj vagy a partner szerepét. A dúla a nővérrel és a szülésznővel egy csapatban dolgozik, de egyikük feladatait sem végezheti el, nem avatkozhat be, nem befolyásolhatja azok munkáját.
Milyen evidenciák szólnak a dúlák mellett?
Ma már számos tanulmány igazolja a dúlák hatékonyságát. 2012-ben Hodnett és társai naprakész Cohrane tanulmányt publikáltak a folyamatos vajúdástámogatásról. 22 vizsgálat eredményeit összegezték, amelyek több, mint 15000 nő esetét dolgozta fel. A nőket aszerint osztották csoportokba, hogy folyamatos egy az egyben támogatást kaptak a vajúdás alatt vagy „általános” gondozásban részesültek. Összességében azok a nők akik folyamatos támogatást kaptak hajlamosabbak voltak a spontán hüvelyi szülésre és kevésbé volt szükségük fájdalomcsillapításra, epidurális érzéstelenítésre, csökkentek a szüléssel kapcsolatos negatív érzések, a vákuum vagy a fogó használat, és a császármetszés. Ezen felül átlag 40 perccel lerövidült a vajúdási idő és az újszülöttek magasabb APGAR pontokat kaptak.
A kutatók azt is megnézték, hogy a támogatás típusa jelentett-e különbséget. Meg szerették volna tudni, hogy jelent e valamit az, hogy kit választ a kismama támogatónak? Mit jelent, hogy ha szülésznőt, dúlát vagy a partnert választja a folyamatos támogatásra? Legtöbb pozitívnak mondható esetben folyamatosan dúla támogatta a nőt, nem valaki a kórházi személyzetből, és nem is az anya társaságából származó személy. Amikor egy dúla látta el a folyamatos vajúdástámogatást a szülő nőknél a következőket figyelték meg:
- 31%-kal csökkent az oxitocin indukció használata*
- 28%-kal kevesebb a császármetszések száma*
- 12%-kal nagyobb eséllyel lett a szülés természetes*
- 9%-kal csökkent a fájdalomcsillapítók használata
- 14%-kal csökkent az esélye annak, hogy a kisbaba speciális ellátásra szorul
- 34%-kal csökkent annak a veszélye, hogy a kismama elégedetlen lesz a szülési tapasztalattal*
Egyes megfigyeléseknél *a dúlai támogatás bizonyult a legjobbnak az összes folyamatos támogatást nyújtó módszer közül.
A rendelkezésre álló tanulmányok alapján, a dúlák által nyújtott támogatás hatásait egy folyamatábra segítségével is összegezték a kutatók:
Dúlát a várandósság bármelyik szakaszában felkérhetünk. Nem ritkák a felkérések a várandósságra készülő nők körében sem, akiknek bátorításra, információra vagy tapasztalatok megosztására van szükségük. Mindenképp ajánlatos a többszöri, személyes találkozó, egymás megismerése és az egymásra hangolódás, mert ez alap feltétele a harmonikus együttműködésnek a vajúdás és a szülés során. Amikor a dúlának alkalma van jobban megismerni a szülő nőt és partnerét hatékonyabban tudja őket támogatni. Nem biztos, hogy az első dúla, akivel beszélünk megfelelő szemléletű lesz a számunkra, addig keresgéljünk amíg, meg nem találjuk a számunkra legszimpatikusabb dúlát, akiben bízni tudunk, hiszen egy nagyon személyes és egyedi élethelyzetünkben, családunk születésében osztozik majd velünk.
Szerző: Vataščin Balázs Emese, dúla