A WHO 1992-ben nyilvánította augusztus 1-jét a Szoptatás Világnapjává, augusztus 1-7. között pedig a Szoptatás Világhetét ünnepeljük, mely minden évben arra irányítja a figyelmet,hogy a szoptatás kritikus jelentőségű a gyermekek számára. A legtökéletesebb életkezdetet nyújtja, miközben egyike a legegyszerűbb, legköltséghatékonyabb eszközöknek, melyekkel rendelkezünk ahhoz, hogy a gyermekek túléljenek és fejlődjenek. A világhét témája évről évre változik, mindig egy-egy fontos, szoptatással összefüggő kérdésre fókuszálva.
Idén globális szinten támogatják a nőket abban, hogy munkavállalás mellett is szoptathassák gyermekeiket: hogy a munkahelyek családbaráttá váljanak, a munkaadók aktívan támogassák a dolgozó anyákat és tegyék lehetővé, hogy alkalmazottaik a munka világába visszatérve folytathassák gyermekük szoptatását. Ezek eléréséhez jobb támogató rendszerre és irányelvek kidolgozására van szükség
Ideális esetben a nőknek nem kellene választaniuk a gyermekük szoptatása és a munkájuk között, bár ez gyakran megtörténik. A szoptatástámogatás munkahelytől, ágazattól vagy szerződéstípustól függetlenül lehetséges.Az idei téma a kormányok, a döntéshozók, a munkahelyek és a közösségek felelősségére helyezi a hangsúlyt a dolgozó szülők szükségleteinek támogatásában, hogy a nők, ha úgy döntenek, össze tudják egyeztetni a szoptatást és a munkát. A kettő ugyanis, – a közhiedelemmel ellentétben -, egyáltalán nem zárja ki egymást. Az anyaságvédelmi törvények és juttatások nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy az anya és a csecsemő egysége a szükséges ideig megvalósuljon, illetve – amennyiben az anya visszatér a munkaerőpiacra – minél tovább fenn tudja tartani a tejtermelést és a szoptatást.
Az idei témával azért is fontos foglalkozni, mert felmérések azt mutatják, hogy a munkahelyi kihívások egyike a leggyakoribb okoknak, amik miatt a nők el sem kezdenek szoptatni, vagy az ajánlottnál korábban hagyják abba a szoptatást.
Pedig mindenkinek hasznára válnak a szoptatás védelmére hozott intézkedések. A szoptatás létfontosságú előnyöket nyújt a gyermekek számára, pozitív hatással van az egész életre, egészségesebb lakosságot és munkaerőt építve a jövőben.Egészségügyi előnyöket kínál mind az édesanya, mind a gyermek számára, így a család és a nemzet is kevesebbet költ betegellátásra, kevesebb a munkahelyi hiányzás és a vállalat számára elveszett munkaidő.Az anyaságukban támogatott dolgozónők értékelik a munkaadójukat, ami fokozza a termelékenységet, növeli a munkavállaló elégedettségét és hűségét. A munkaadónak előnyt jelent, hogy alkalmazottai produktívabbak, kevesebbet hiányoznakés hosszú távon a cégnél maradnak. Az eddigi eredmények alapján a laktációs programokra fordított befektetések 300%-os megtérülést mutatnak.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy folyamatosan erősödik a jogalkotói támogatás és a nyilvános érdekképviselet a nők szoptatáshoz való jogának védelmére a munkába állás után. Ezen törekvések célja, hogy minél nagyobb mértékben támogassák a hatályos törvények az anyák és gyermekek szoptatáshoz fűződő alapvető emberi jogait. A gyermekeknek ugyanis joguk van ahhoz, hogy testileg-lelkileg egészségesen nőjenek fel, és ehhez megkapják a lehető legteljesebb szoptatástámogatást. Ugyanakkor az anyáknak is joguk van ahhoz, hogy családjaik és a társadalom részéről minden lehetséges támogatást megkapjanak a szoptatás megvalósításához és fenntarthatóságához – élethelyzetüktől, szociális körülményeiktől függetlenül. Bármely szektorban is dolgozik egy nő, fontos, hogy érvényesíteni tudja maga és gyermeke számára a szoptatáshoz való jogát.
A WHO, az UNICEF és valamennyi mértékadó gyermekgyógyászati szakmai fórum a csecsemő hat hónapos koráig kizárólag anyatejes táplálást javasol, majd ezen túlmenően azt ajánlja, hogy legalább a gyermek kétéves koráig vagy akár azon túl is folytatódjon a szoptatás, addig, amíg a kicsi magától lemond róla. Az ajánlásnak megfelelően annak ellenére, hogy a szoptatás jótékony hatásait könyvtárnyi szakirodalom támasztja alá, világszinten a csecsemők kevesebb mint 50%-át szoptatja az édesanyja. Szerbiában a hat hónapos korig kizárólag szoptatott csecsemők aránya 24%.
A sikeres szoptatáshoz az anyasági védelemről szóló rendelkezéséken és a családbarát munkehelyeken felül az anyáknak hiteles ismeretekre és támogatásra is szükségük van a szülés előtti és utáni időszakban. Az anyák 97%-a képes szoptatni, ha korrekt tanácsot, megfelelő támogatást és őszinte bátorítást, az esetlegesen felmerülő nehézségek megoldásához pedig szakszerű segítséget kap. A tény, hogy a szoptatás a legjobb a gyermekek számára, önmagában nem sokat ér, ha a nők nem jutnak hozzá a szükséges információkhoz, hogy megértsék és hatékonyan kezeljék a csecsemőjük viselkedését, hogy tudják, milyen gyakran, mennyi ideig és milyen jelekre szoptassák a babájukat, hogy hogyan kell helyesen mellre tenni a csecsemőt, vagy haprobléma esetén nem kapnak időben segítséget. A szoptatás egészségügyi, gazdasági és környezetvédelmi jelentősége is rávilágít arra, hogy a sikeres szoptatás mindannyiunk érdeke.
El kell ismernünk és támogatnunk kell azt a pénzzel meg nem fizetett, felbecsülhetetlen értékű munkát, melyet az anyák a világon mindenütt végeznek gyermekeik gondozásakor és szoptatásakor.
Szerző: Tomić Edina, IBCLC laktációs szaktanácsadó