Vicsek Annamária, oktatási államtitkár fontos tudnivalókat osztott meg Facebook-oldalán a nyolcadik osztályos diákok számára.
Mint írta, az Oktatási Minisztérium mojasrednjaskola.gov.rs portálján megtalálható minden fontos információ, amit a 2022/2023-as tanév záróvizsgájával, valamint a 2023/2024-es tanévre vonatkozó felvételi vizsgával és a középiskolai beiratkozással kapcsolatban kell tudni.
A portálon a szülők folyamatosan követhetik majd a nyolcadik osztályos gyermekükre vonatkozó adatokat, a záróvizsgán elért pontokat, bejelentkezhetnek a felvételi vizsgára, meglátják, bejutott-e a választott középiskolába, tehát a portálon végig követhetik a záróvizsgával járó, általános iskola befejezését, és a középiskolai beiratkozás folyamatát.
A gyermek adatainak és előmenetelének követését a következő linken tehetik meg a tanuló 10-jegyű nyilvántartási számának bevitelével. A magyar nyelven induló profilokra ezen a linken kereshetnek rá.
A 2023/24-es tanév középiskolai beiratkozására vonatkozó szabályzat a következő linkről tölthető le, míg
a 2023/24-es tanév középiskolai beiratkozására vonatkozó szabályzat a következő fontos tudnivalókat határozza meg.
A tanulók rangsorolása a kiválasztott szakokon a következő mutatók alapján történik:
Gimnáziumok és szakközépiskolák esetében:
- A záróvizsgán elért pontszám
- Átlageredmény az általános iskola 6-8. osztályában
- Versenyeredmények
Olyan középiskolák esetében, ahol felvételi vizsga letétele kötelező:
- A záróvizsgán elért pontszám
- Átlageredmény az általános iskola 6-8. osztályában
- A felvételi vizsgán elért eredmény
- Versenyeredmények
A záróvizsga pontozása
A záróvizsgán maximum 40 pont érhető el magyar nyelv, matematika és egy választott tantárgy (fizika, kémia, biológia, történelem vagy földrajz) tesztjén. A magyar nyelv és matematika 14-14 pontot, a választott pedig 12 pontot hozhat.
A 6-8. osztály átlageredményének számítása
Az átlageredményt két tizedes számra kerekítve 4-gyel kell megszorozni, és a három osztály átlaga így néggyel beszorozva legfeljebb 60 pontot hozhat.
Azon tanulók esetében, akik külföldön fejezték be az általános iskolát, de Szerbiában szeretnének középiskolába iratkozni, a következő módon iratkozhatnak be:
- Ha a 6. osztályt végezték külföldön a két utolsó osztályt pedig Szerbiában, akkor a 6-os átlageredmény helyett 20 pontot kell számolni.
- Ha a 7-8. osztály végezték külföldön, abban az esetben a létszámon felül is beiratkozhatnak a választott középiskolába, miután az ENIC/NARIC Központban megtörtént a külföldön kapott bizonyítvány honosítása.
- Amennyiben olyan iskolába iratkozna, ahol felvételi vizsgát kell tenni, csak abban az esetben iratkozhat a fent említett módon, amennyiben letette a sikeres felvételi vizsgát.
A versenyeredmények pontozása:
- Csak azok a versenyeredmények hozhatnak pontot, amelyek az Oktatási Minisztérium versenynaptárában szerepelnek, és amelyek azokból a tantárgyakból vannak, amelyek a záróvizsgán is szerepelnek (magyar nyelv, matematika, fizika, kémia, biológia, történelem és földrajz).
- A nemzetközi versenyek esetében az első helyezés 12, a második 10, a harmadik pedig 8 pontot hoz.
- A köztársasági szintű versenyek esetében az első helyezettnek 6, a másodiknak 4, a harmadiknak pedig 2 pont adható.
- A köztársasági szintű versenyek esetében csak az a verseny pontozható magyar nyelvből, amelyet az Újvidéki Egyetem Hungarológia Tanszéke szervezett.
- A nemzetközi versenyek esetében csak két verseny pontozható: matematikából a Junior Balkán Matematikai Olimpia, amit a Szerbiai Matematikusok Társasága szervez meg, és fizikából a Nemzetközi Junior Tudományos Olimpia, amit a Szerbiai Fizikusok Társasága bonyolít le.
- Ha a diák több versenyen is elért eredményt, legfeljebb két tantárgy helyezése pontozható.
Miután megtörtént a záróvizsga és az eredmények, versenyek pontozása az iskolában, a szülők a portálon online módon vagy pedig az álalános iskolában írásban adhatják le a kívánság listát, amelyen fontossági sorrendben legfeljebb 20 szak szerepelhet, ahova a diák iratkozni szeretne.
Amennyiben több tanulónak van ugyanannyi pontszáma, akik egy adott szakra szeretnének iratkozni, a prioritás-sorrendet a következőképpen állítják fel:
- Az a tanuló, akinek Vuk diplomája van
- Az a tanuló, akinek több versenyeredménye van
- Az a tanuló, akinek több pontszáma van a záróvozsgán
A szabályzat részletesen kitér arra is, hogy a tehetséggondozó gimnáziumokban a felvételi vizsga mely tantárgyakból van, illetve a már említett versenyek pontozásán kívül az adott tantárgyra vonatkozó verseny eredményét hogyan pontozzák.
Az újonnan megalapított, karlócai Belügyminisztériumi Középiskolába (rendőriskolába) való beiratkozás feltételei a következők:
- Szerb állampolgárság
- Legalább egy éve folyamatos szerbiai lakcímen való tartózkodás
- Abban a tanévben, amikor a középiskolai oktatását megkezdte, szeptember elsejéig még nem töltötte be a 17. életévét
- Büntetlen előélet
- Megfelelő egészégügyi, pszichológiai és fizikai képességek
A felvételi vizsga a következőkből áll:
- Orvosi vizsgálat
- Mozgásvizsgálat
- Pszichológiai szelekció
- Szakorvosi vizsgálat
A szabályzat teljes szövege a következő linkről tölthető le.