A WHO 1992-ben nyilvánította augusztus 1-jét a Szoptatás Világnapjává, augusztus 1-7. között pedig a Szoptatás Világhetét ünnepeljük, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szoptatás támogatásának fontosságára. A kampány koordinátorszervezete (WABA) minden évben meghatároz egy témát, ezzel a szoptatás más és más aspektusára helyezve a hangsúlyt. Az idei világhét témája az oktatás és a támogatás lett.
A szoptatástámogatás kulcsa az oktatás. Régebben az emberek olyan kultúrában éltek, ahol a több évig szopó gyermek látványa természetesnek számított. Akkoriban a szoptatás oktatása a közösség nőtagjainak kitüntett szerepe volt. Az idő múlásával egyre kevesebb csecsemőt lehetett látni szopni és jelentősen megfogyatkozott azok száma, akik továbbadhatták a szoptatási tapasztalataikat. Így napjainkban a szoptatás oktatását a különféle képzések hivatottak pótolni. Hazánkban viszont jelenleg sajnos sem az orvos-, sem pedig az ápolóképzésben nem szerepel elegendő szoptatással kapcsolatos tartalom vagy lehetőség gyakorlati tapasztalat megszerzésére. Ezek hiánya a szoptatási célkitűzések elérésének komoly akádályát képezhetik.
Hiányzik az egységes álláspont
A szoptatással kapcsolatos egészségügyi ellátás területén fontos az egységes szaktudás létrehozása, hogy a családok a legjobb gyakorlatot képviselő információkat és segítséget kaphassák meg. Mindez azért kiemelkedő jelentőségű, mert az egészségügyi szakembereknek egyedülálló befolyása van az édesanyák szoptatás megkezdéséről és folytatásáról hozott döntésére. Tudásuk és támogatásuk létfontosságú, ha bármi nehézség, kétely, kérdés merül fel a szoptatás során.
Amikor nem megy…
Nem ritka, hogy nem megy zökkenőmentesen a szoptatás: fájdalmas, kisebesedik a mellbimbó, túl kevés vagy éppen túl sok a tej, mellgyulladás jön létre, elmarad a súlygyarapodás, cumizavar alakul ki…
Amondó vagyok, hogy a megelőzés a legjobb orvosság. Felkészüléssel, edukációval, a szoptatással kapcsolatos megfelelő ismeretek birtokában megvan a lehetőség arra, hogy elkerüljünk számos olyan helyzetet, amely akadályozza a szoptatást. Az édesanyának meg kell tanulnia szoptatni, a babának pedig meg kell tanulnia szopni. A szopás-szoptatás egy tanult folyamat, ami gyakorlást is igényel. Kinek többet, kinek kevesebbet. Ha egy időre született, egészséges anya-baba páros esetében megvalósul az igény szerinti szoptatás, ritkán van szükség eszközös kiegészítésre. A bimbóvédő, a cumi, a cumisüveg, a mellszívó és egyéb eszközök rutinszerű beszerzése és használata indokolatlan, és káros lehet, főként a korai időszakban.
Nem szabad fájnia
Sajnos a kelleténél sokkal gyakrabban szendvednek az édesanyák a fájdalmas szoptatás és a sebes mellbimbók miatt. Nem igaz az állítás, miszerint a fájdalom a szoptatás velejárója, és, hogy azt tűrni kell. Amennyiben a baba szájában nincs anatómiai eltérés, és jól tapad mellre, helyes technikával szopik, egyáltalán nem törvényszerű, hogy a szoptatás fájjon. A fájdalmas szoptatás azt jelzi, hogy valami nincs rendben, és változtatni kell. Ha a szoptatás időszaka alatt nehézség merül fel, érdemes minél előbb segítséget kérni, mert hatékony és időben érkező támogatással a legtöbb probléma orvosolható.
Van kihez fordulni
Sok család nem tudja, hogy van kihez fordulni szoptatási probléma esetén. A segítség jöhet szakmai körökből vagy „civilektől”, orvosoktól, védőnőktől, dúláktól, képzett segítő anyáktól, anyacsoport tagjaitól, barátoktól, családtagoktól, és léteznek olyan szakemberek, akik kifejezetten a szoptatás támogatásával foglalkoznak. Ők a szoptatási tanácsadók. A szoptatási szaktanácsadók különféle speciális szolgáltatásokat nyújtanak, melyek biztosíthatják, hogy a családok megkapják azt a támogatást, valamint információkat, tanácsokat és megerősítést, amelyekre szükségük van gyermekük optimális táplálásához: például egyéni konzultációkat kínálnak, más egészségügyi ellátókkal együttműködve segítenek a családoknak a gyermek gondozási tervének kidolgozásában, szoptatásra felkészítő tanfolyamokat és szoptatással kapcsolatos továbbképzéseket tartanak. A szoptatási tanácsadás képessé teheti az anyákat a kihívások leküzdésére, elősegítheti az önbizalmuk növelését, miközben tiszteletben tartja egyéni körülményeiket és döntéseiket. Egy IBCLC szoptatási szaktanácsadó mindig a szoptató anya és a szoptatott csecsemő különleges igényeit és szempontjait tartja szem előtt, támogatja őket egy ideális kezdet megalapozásában, segít megelőzni, felismerni és megoldani a szoptatással kapcsolatos nehézségeket és problémákat. A sokféle szakkönyv és jó szándékú tanácsosztó hatása alatt könnyű elveszíteni a fonalat. Bár az internetes oldalakat és közösségi oldalak csoportjait kétségtelenül a segíteni akarás vezérli, a hiteles és megfelelő információk kiválasztásának felelőssége mégis a családokra hárul. A szoptatás sikerének kulcsa az oktatás, a helyes információk begyűjtése, a támogatás, valamint az édesanya önmagába és gyermekébe vetett hite.
Szerző: TOMIĆ Edina, IBCLC szoptatási tanácsadó