A  Bebac.com, a Centar za mame, a Srbija u pokretu és Roditelj egyesületekkel tárgyalt a szerb kormányfő, Ana Brnabić, a családtámogatásról szóló törvény módosítása kapcsán. A kormányfő kiemelte, nagyon fontosnak tartja, hogy tovább folytatódjanak a megbeszélések a módosításról, amelynek köszönhetően minden édesanya számára egyenrangú döntés születhet.

Az egyesületek felhívták a figyelmet többek között a vállalkozó édesanyák helyzetére, akik nem ugyanazokkal a feltételekkel mehetnek el szülési szabadságra, mint azok, akik munkaviszonyban vannak valamelyik munkaadónál.

Brnabić ennek kapcsán azt mondta, a kormány a vállalkozásfejlesztést támogatja, arra biztatja a nőket, hogy saját vállalkozásba kezdjenek, aztán pedig megrövidíti a jogaikat. A vállalkozókat nem diszkriminálhatjuk, hangsúlyozta a kormányfő, aki ígéretet tett arra, hogy módosítják ezt a bekezdést.

A jelenlegi törvény értelmében a várandós nők kevesebb fizetést kapnak a szülési szabadság alatt, mert az alapbérüket 1,5-el osztják, a szülési szabadság nem számít bele a munkaévekbe, a harmadik gyermek után pedig nem jogosultak a két éven át tartó szülési szabadságra, mint a többi édesanya, akik munkaviszonyban van.

A kormányfő hangsúlyozta azt is, hogy az alkotmányellenesnek minősített bekezdéseket is módosítják, továbbá az új törvény szerint minden szülési szabadságát töltő édesanya számára biztosítanak egy minimális juttatást, függetlenül attól, hogy hány hónapot volt az illető munkaviszonyban. Hozzátette azonban, hogy ez a juttatás a szülést követő három hónapban jár majd csak automatikusan.

A tárgyalások folytatódnak a jövőben, mert a vállalkozó nőket képviselő tárgyalófelek felhívták a figyelmet arra, hogy ezek a módosítások nem lesznek elegendőek, és továbbra is hátrányba kerülnek majd azok a nők, akik 12 hónapot vagy annál kevesebbet voltak munkaviszonyban, azokkal szemben, akik már régebb  óta dolgoznak. A kormányfő elmondta, átgondolják a lehetőséget, hogy a szülési szabadság alatt járó fizetéshez csak az elmúlt 12 hónap átlagbérét, ne pedig a 18 hónap átlagát vegyék alapul.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)