“Minden feladatot ügyesen meg kell oldanod, és senkinek sem szabad megtudnia semmit. Amikor befejezted a feladatod, küldesz nekem egy képet. És a játék végén, meghalsz. Készen állsz?” – egy ilyen ijesztő, veszélyes, de sokak számára ellenállhatatlan szlogen sok fiatalt csapdába ejt a közösségi oldalakon, a felhasználókat pedig sokszor olyan cselekvésekre buzdítja, ami végzetes lehet.

A fenn idézett részlet a Kék bálna kihívás felhívása volt, amely nem kevés fiatal halálát okozta.

Haladó autó elé szaladás

A Tiktok legújabb kihívása, amely már a Balkánra is elért a következőképpen zajlik:

Gyalogátkelőnél az autóknak pirosat mutat a lámpa, a gyalogosoknak zöldet. Abban a pillanatban, amikor a gyalogosoknak pirosra vált a lámpa, az autósoknak pedig sárgára, a fiatalok közül valaki kiszalad a zebrára, néhány guggolást végez, majd elszalad. A többiek pedig videóra veszik.

A másik ilyen kihívás, hogy egy fiatal az úttestre fekszik, a haladó autók elé. Mindaddig ott fekszik, míg a sofőr észre nem veszi és egészen közel érve fékezni nem kezd. Ekkor felkelnek és elszaladnak.

Forró gyanta

A kihívás lényege, hogy az egyébként szőrtelenítésre használt gyantával az egész arcot befedik. A  veszélye abban rejlik, hogy az orrba, szájba kerülő gyanta megköt, és akár fulladást is okozhat, illetve csakis sebészi úton lehet azt eltávolítani.

Fojtogatós kihívás

Januárban rázta meg Szerbiát a hír, amikor egy kilencéves kisfiú felakasztotta magát. Nem tudni, hogy valójában a Tiktok kihívás okozta-e a tragédiát, ami arról szólt, hogy az alanynak addig kell szorítania a nyakát, míg el nem veszíti az eszméletét. Ebbe a kihívásba halt bele egy olasz kislány is az év elején.

Áramütés

Az iskolás korosztály kísérletezett azzal, hogy egy pénzérmét tett a telefontöltő és a konnektor közé. Sok esetben csak anyagi kár keletkezett, de előfordult, hogy akkora áramütés érte a gyereket, hogy a helyszínen meghalt.

Halálos szelfik

A fiatalok sokszor nem mérik fel egy adott helyzet veszélyeit, így olyan helyekre merészkednek egy fotó kedvéért, amelyek később az életüket követelik. Szerbiában is volt hasonló eset, amikor egy fiú a vonat vagonjának tetején akarta lefotózni magát. Halálos áramütés érte.

Kék bálna

A Kék Bálna résztvevői 50 pontos listát kapnak, amit 50 nap alatt kell teljesíteniük. Egy-egy elvégzett feladatot fotóval vagy videóval kell bizonyítaniuk. A „mentor” eleinte csak kisebb feladatokat kér az áldozattól, például, hogy lopjon el valamit egy boltból, másszon fel magas épületek tetejére, ne törődjön családjával, társaival, keljen fel az éjszaka kellős közepén (pontosan 4:20 perckor), nézzen horrorfilmeket. Ha ezeket megteszi és bizonyítja is, szintet lép.

A játékosok életveszélyes feladatokat kapnak!

A feladatok napról napra egye nehezebbé és durvábbá válnak: arra utasítják a gyerekeket, hogy pengével véssenek bálnát vagy más ábrákat a karjukra, csonkítsák meg magukat, vagy égessenek magukba egy ábrát.

Ha öngyilkos leszel, nyertél. Ha nem, mi majd segítünk
– szól a jelmondat, ezek után pedig úgy érzi az áldozat, hogy vagy önként megöli magát vagy végeznek vele és szeretteivel.

A szülők felelőssége, hogy észrevegyék, ha a gyerekkel valami nincs rendben, s főleg, hogy korlátozzák ezeknek az eszközöknek a használatát.