Annak ellenére, hogy a várandósokat nemzeti kincsnek nevezik, és a nyilvánosság előtt mindig a különleges bánásmódot hangsúlyozzák, a gyakorlatban sajnos ez nincs mindig így.
Szerbiában, a terhességmegtartáson, vagyis a betegszabadságukat töltő várandósok járandóságának kifizetése akár 4 hónapot is késik.
Azok a munkaviszonyban lévő nőknek, akik valamilyen egészségügyi oknál fogva betegszabadságra kényszerülnek, elsősorban pihenniük kellene. Ehhez képest a gyakorlatban több gondjuk is akad, hiszen a fizetésükre van, hogy hónapokat kell várniuk a betegszabadság megnyitását követően. Emellett a munkaadóra is sok feladat vár: a betegszabadságát töltő várandós alkalmazott után hosszú procedúra elintézni, hogy a vállalat megkapja a fizetés összegének megtérítését az államtól, ehhez pedig sok dokumentum kitöltése vár rá.
Ki fizeti a terhességmegtartáson lévő alkalmazott fizetését?
A fizetést a betegszabadság 30. napjáig a munkaadó, azt követően, a 31. naptól az állam. A két időszakra más és más szabályok vonatkoznak. Vagyis, az első hónap szabadság a munkáltatót terheli. Ő a szokásos bért késés nélkül utalja át, a várandós nő akkor kapja meg a bérét, amikor a többi alkalmazott is.
Amennyiben egy hónap után is meghosszabbítják a betegszabadságot, a munkaadónak kötelessége minden további hónapban eljuttatni a havi bérelszámolást a Köztársasági Egészségbiztosítóhoz, továbbá csatolnia kell a kérvényt a fizetést összegének megtérítéséhez. Ezt követően a biztosító dönt az összeg nagyságáról és az arra való jogosultságról, így a várandós nő ezt követően továbbra is megkapja bérét a munkaadótól, az állam pedig a munkaadónak utalja a szóban forgó összeget legfeljebb 30 nappal a kérvény átadását követően.
A legújabb rendelkezések szerint a terhességmtartáson illetve később a szülési szabadságon lévő nők minden esetben bérük 100 százalékát kapják minden hónapban.
Ami ezekben az esetekben a késést okozza az az, hogy az Egészségbiztosításról szóló törvény nem rendelkezik arról, hogy a munkaadónak milyen határidőn belül kell az elszámolást a biztosítóhoz eljuttatnia. Vagyis, amennyiben a munkaadó ezt hónapokkal később teszi meg, nem vonható felelősségre, ugyanis a törvény nem rendelkezik semmilyen határidőről.
A várandósok annyit tehetnek, hogy a biztosító honlapján ellenőrzik, hogy milyen státusban van jelenleg a rájuk vonatkozó kérvény.
Egyébként terhességmegtartásra, vagyis betegszabadságra csakis a munkaviszonyban lévő várandós nők jogosultak, akár a várandósság legelején is, illetve a várandósság során bármikor. A betegszabadságot a választott nőgyógyász nyithatja meg, és legfeljebb 30 napig tarthat, ezt követően orvosi komisszió elé kell mennie a várandósnak. Szükség esetén a betegszabadság tarthat egészen a szülési szabadságig, amit a szülés előtt 45 nappal kell megnyitni.
Forrás: bebac.com