A skála vagy pontrendszer a nevét Virginia Apgar  amerikai aneszteziológus nőről kapta. 1952-ben alkalmazta először, és nagyon gyorsan lett népszerű  az általa meghatározott pontozási rendszerrel felmérni az újszülöttek állapotát (életre valóságát, ahogy még emlegetni szokták).

Az Apgar-érték tulajdonképpen egy skála. Meghatározott funkciókat osztályoznak le – 0, 1 vagy 2 pontot ,,ítélnek,, az adott pillanatban, ahol a 0 a legrosszabb.  Apgar-értékeket a születés utáni 1. és 5. percben határoznak meg. Az első értékek a magzat méhen belüli állapotáról informálnak inkább bennünket, az 5. percben pedig arra utal, hogy az újszülött, mennyire sikeresen alkalmazkodott a külső környezethez. Rendellenesség esetén megtörénik, hogy harmadik mérést is végeznek a neonatológusok.

Felvétele során 5 életjelenséget pontoznak:

-légzés

-szívműködés

-izomtónus

-bőrszín

-reflex / ingerlékenység

Mivel a maximális pontszám egy-egy életjelenségre 2 lehet, ezért logikus, hogy a legmagasabb érték a 10/10. Erre a gyakorlatban ritkán látunk példát, általában az egészséges, érett újszülöttek elbocsátólapján egy 9/9 Apgar-érték szerepel!

 

Most nézzük, melyik érték miről árulkodik!

-10-es összpontszám jelenti a lehető legjobb állapotot.

-8-10-es Apgar-érték érett súlyú újszülött esetén azt jelenti,

hogy további beavatkozásra nincs szükség

-5-7 érték között az újszülöttön bőringerek alkalmazását kell megkezdeni,

egyidejűleg az arc elé helyezett arcmaszkon keresztül oxigén belélegzését szükséges biztosítani- néha hosszabb időn keresztül. Ezeknek az újszülötteknek az állapotát és fejlődését a gyermekgyógyászok kiemelten követik.

-0-4 Apgar-értékű újszülött szülőszobai intenzív ellátását azonnal meg kell kezdeni. Mesterséges lélegeztetéssel és  nem megfelelő szívfrekvencia esetén szívmasszázzsal, melyet szükség szerint gyógyszeres kezeléssel is kiegészítenek. Nagyon fontos, hogy az egészségügyi dolgozók az oxigénhiányos állapotot gyorsan felismerjék, hiszen minden másodperc értékes lehet a gyermek későbbi életminőségének szempontjából!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő