A leggyakoribb első probléma, amivel újdonsült anyukák találkoznak, az az újszülöttkori conjuctivitis vagy kötőhártya- gyulladás. Kisbabánk szeme először csak feltűnően csillog, a bőr bepirosodik, majd váladékozni kezd, a szemhéj duzzadttá válik.
Néha a váladékozás olyan erős, hogy reggelre a baba nem tudja kinyitni a szemét. Nagyon ijesztő lehet, de szerencsére elég könnyen kezelhető. Valószínűleg azonnal kamillás illetve anyatejes megoldást javasol valamelyik ,,ismerősünk”. Jó, ha tudjuk, hogy a gyakorlatban, ezek a módszerek nem nagyon váltak be.
A szemet legjobb 3%-os bórsavval (acidi borici) kezelni. Naponta többször (4-5 alkalommal) cseppentsünk ebből az enyhe fertőtlenítő hatású oldatból a baba mindkét szemébe. Ha ezzel nem birkózunk meg, akkor egy steril gézlapot itassunk be ezzel a folyadékkal és kívülről befelé, a szemzug (orr) felé töröljük ki a szemeket. Először az egészségesebb szemet, majd tiszta gézlappal a másikat is. Ha nem sikerül beszereznünk a bórsavat, akkor steril fiziológiás oldatot használjunk (vagy forralt vizet). Amennyiben a gyulladás nem javul, gyerekorvoshoz kell fordulnunk, aki antibiotikumos cseppeket ír fel. A cseppeket általában 5-7 napig használjuk, ne hagyjuk abba a tünetek szűnésével, mert gyakran visszatérnek a félig kikezelt szemgyulladások. Azoknál a csecsemőknél, akiknél ez a probléma nehezen kezelhető vagy állandóan visszatér, a könnycsatorna elzáródására vagy szűkületére gyanakszunk. Kérjük gyermek-oftalmológus tanácsát.
Szerző: Komenda Renáta, védőnő
Fotó: web