A kismamák egyik alaptalan félelme, hogy hogyan fognak boldogulni a pelenkázással. Aztán az első száz peluscsere után már kisujjból rázzák ki e tudományt, pedig  babájuk még csak két hetes! A pelenkázás nem csak a baba ápolásáról szól. Meghitt pillanatai ezek a mindennapoknak.

A mama megérinti a baba bőrét, simogatja, puszilgatja (ki is tudna ellenállni az apró talpacskáknak?). A pici élvezi, hogy szabadon lehet, nagyokat rugdoshat, közben fejlődnek az érzékei. Hagyjuk kicsit meztelenkedni, ha nem fázik! Így válik ez a félelmetes feladat, nagyon is intim és gyengéd tevékenységgé. És az is marad mindaddig, míg gyermekünk nem kezd el tipegni, mert akkor kifejezetten bosszantja őket a peluscsere!

Többféle pelenka létezik. Egyik ugye, a nálunk leginkább közkedvelt eldobható papírpelenka. A mosható pelusok családja egyre inkább bővül! Van ugye a klasszikus textil pelenka, ami pamutból készül, de egyre divatosabbak a pl.bambuszból, kenderből vagy ezek kombinációjából előállított környezetkímélő változatok is. Akármelyik fajtát választjuk a kisbabát hasonlóan kell tisztába tenni.

Nem mellékes, hogy hol végezzük a feladatot. Jó, ha olyan magasan van a pelenkázónk (vagy ennek kinevezett bútor), hogy kényelmesen, nem hétrét görnyedve érjünk a babánkhoz. Nagyon fontos, hogy mindent készítsünk el előre (felkészülve a legrosszabbra), ne kelljen pucér babánkkal kiszaladgálni a fürdőbe. A kisbabát SOHA ne hagyjuk egy pillanatra sem magára a pelenkázón- még akkor sem, ha gyermekünk egészen kicsi, és nem tud forogni!

A pelenkát így cserélheted ki leggyorsabban:

–       a baba lábait felemelve távolítsd el a piszkos pelust, letörölve vele a széklet nagy részét

–       meleg vízzel töröld le a pelenkával fedett részeket. Használhatsz vatta csomót, gézt vagy textilpelenkát erre a célra. A nedves törlőkendőket, csak ritkán használd!

–       Kislányokat mindig fentről lefelé, azaz elölről hátrafelé kell megtörölni!

–       Egy száraz pamut pelenkával szárítsd meg jól a bőrt

–       Emeld meg újra a babát a bokáinál fogva, és csúsztasd a tiszta pelenkát derékmagasságig (előtte győződj meg róla, melyik az eleje- ez szokott a  színesebb lenni)

–       Most vidd fel a popsikrémet vékony rétegben, azokra a részekre koncentrálj, ahol a vizelet és széklet leginkább szennyezi a bőrt, iletve a hajlatokra

–       Simítsd ki a pelenkát a baba hasán, és rögzítsd a tépőzárat mindkét oldalon szimmetrikusan (!)

–       Ne legyen túl szoros, a kisujjadnak be kell férnie.

Újszülötteknél, amíg a köldökcsonk megvan, a pelenkát visszahajtjuk, hogy ne fedje a köldököt. Kisfiúknál a nemi szervet nem kell igazgatni, de célszerű, ha nem felfelé néz, mert így a pisi kifolyik.

Pelenkát a tankönyvek szerint etetés előtt cserélünk, a gyakorlatban az anyukák leginkább etetési félidőben vagy után szoktak. Újszülötteknél 3-4 óránként cseréljük le az eldobható pelust, a moshatóakat pedig még gyakrabban. Később már magunk is el tudjuk dönteni, milyen gyakran és módon szeretnénk kisbabánkat tisztába tenni.

Szerző: Komenda Renáta védőnő

Fotó: web