És a büfiztetés? Hallom az egyik kedvenc kérdésüket az újdonsült szülőknek. Nos, a büfiztetés ,,tudománya”, szerintem nagyon egyszerű.
Kezdjük onnan, hogy a tökéletesen szopó babák, nem is büfiznek, mert egyáltalán nem nyelnek levegőt. Persze, más a helyzet azokkal a picúrokkal, akik nagyon mohón esznek, etetés közben sírnak vagy cumisüvegből táplálják őket. Ilyenkor gyakran megesik, hogy a lenyelt levegő feszíti pocakjukat. Látjuk, hogy a baba feszeng, tekereg vagy sír. Ha ezeket a jeleket látjuk, akkor szakítsuk meg az etetést, és emeljük a kisbabát függőlegesbe. Az etetés végeztével is hasznos a vállunkra fektetni vagy arccal velünk szembe fordítani, hogy a felesleg kijöhessen. 10 percnél tovább nem nagyon érdemes büfiztetnünk. Ha szoptatott babócánk soha nem büfizik, és nincs is felfúvódva a pocakja, akkor felesleges ezzel zaklatnunk! Fordítsuk oldalra a kiságyban, feje legyen kissé magasabban, a felesleg így is kijön.
Nézzünk néháy praktikát :
A függőleges helyzetben történő büfiztetés az egyik legnépszerűbb technika: fektesd a babát válladra, érdemes pelussal védened a ruhád. Egyik kezeddel tartsd a fenekét, a másikkal pedig finoman ütögesd a hátát, inkább bad oldalt , mint a gerincét, vagy körkörös mozdulatokkal masszírozd illetve a tenyered élével lassan, felfelő tolhatod a levegőt.
Abban az esetben, ha az előző pozíció nem segít, helyezz a térdeidre egy puha törölközőt és fektesd a babát keresztben az öledben úgy, hogy a fejét tartsa az egyik combod, hasát pedig a másik. Simogasd hátát felfele irányban, körkörös mozdulatokkal – amíg a gáz ki nem jön. Bizonyosodj meg, hogy a baba kényelmesen fekszik!
Szintén bevált módszer a baba karra, vagy combra fektetése. A hason fekvő kicsi gyomrára így enyhe nyomás nehezedik, ami segíthet előhozni a bent rekedt levegőt.
Egyes anyukák körkörös mozdulatokat írnak le a baba felső testével, vagy a mellkasát ütögetik gyengéden – ezek a módszerek is segíthetnek, bár egyértelműen bevált technika nem létezik. Mindenki maga tapasztalja meg, hogy az ő gyermeke esetében mi a leginkább célravezető!
Gyakran megesik, hogy a távozó levegővel együtt tej is távozik a pici gyomrából. Ne ijedjünk meg, a bukás természetes jelenség csecsemőknél, a gyomor fejletlen záróizma miatt!
Szerző: Komenda Renáta, védőnő
Fotó: kisbabanaplo.com