Ha kisbaba, kisgyermek van a háznál, bizonyos anyákon eluralkodik a tisztaságmánia. Félig-meddig jogosan, hiszen a kicsik immunrendszere még nem olyan harcedzett, mint a felnőtteké. Bár túlzásba sem kell vinni a fertőtlenítést, van azonban néhány dolog, melyekre érdemes mindig figyelmet fordítani.
Hogyan tisztítsuk meg a baba környezetét nemcsak alaposan, hanem gyorsan is? Tippjeink az etetőszék, a cumisüvegek fertőtlenítésére, a műanyag vagy kitömött játékok legpraktikusabb tisztítására, a padló, valamint a pelenkázóasztal lemosására vonatkoznak.
Padló
Otthonunk legkényesebb és leginkább igénybe vett területe a padló. A kisgyerek minden bizonnyal le fog feküdni rá, kúszni-mászni fog rajta, sőt, meg is fogja nyalni. Az tehát alapvetően fontos, hogy a padlót mindig, amennyire csak lehet, tisztán tartsuk! Vegyük le a cipőnket ami-kor belépünk a lakásba, hogy ne vigyük be a lakótérbe a sarat, koszt, vagy akár a vegyileg is szennyező anyagokat, hogy a többiről ne is beszéljünk… A vendégek számára rendszeresítsünk vendégpapucsot, vagy kérjük meg őket, hogy hozzanak magukkal váltócipőt.
Pelenkázóasztal
Rendszeresen töröljük le az asztalt, valamint a pelusos vödröt mosószeres meleg vízzel. A fertőtlenítéshez – ami különösen fontos, ha a babának mondjuk hasmenése volt – tisztítsuk át a felületet nagyon erősen felhígított fertőtlenítő szeres vízzel, hagyjuk így 10 percig, majd dörzsöljük át és öblítsük le tiszta vízzel. Amíg takarítunk, a kicsi ne legyen a szobában, nyissuk ki az ablakokat és alaposan szellőztessünk ki.
Etetőszék
A legtöbb etetőszék tálcáját közvetlenül betehetjük a mosogatógépbe. Lehetőleg magas hőmérsékleten mossuk el. Meleg víz alatt is le lehet sikálni mosogatószerrel, majd alaposan le kell öblíteni, és hagyni kell megszáradni. A szék vájataiból alkoholba mártott fültisztítóval, illetve egy vizes törlőkendővel tudjuk kiszedni a beleragadt szennyeződést. Fertőtlenítsük le a széket minden második nap hidrogén-peroxiddal (gyógyszertárban kapható). Ez a természetes fertőtlenítőszer megöli a bacilusokat, de nem hagy hátra semmilyen vegyi anyagot.
Eszközök
Az újszülött életének első négy hetében a cumisüvegeket, a cumikat és a mellpumpa bizonyos részeit is mind fertőtleníteni kell. Tartsuk ezeket 10 percig forrásban lévő vízben vagy mossuk el a mosogatógép legforróbb programján, esetleg használjunk kifejezetten erre a célra kifejlesztett készüléket. Könyörtelenül dobjuk ki az összes olyan cumit, ami megrepedt, netán elszíneződött a mosás után. Steril fültisztító pálcikával tudjuk megtisztítani a nehezen hozzáférhető helyeken a cumisüvegeket vagy a mellpumpát. Nedves környezetben könnyebben tenyésznek a bacilusok, ezért alaposan töröljük szárazra a kisbaba holmijait tiszta törlőkendővel.
A JÁTÉKOK
Plüssjátékok
Ez rögtön egy viszonylag kényesebb kérdés, ér
demes először szemügyre venni a plüssjátékokat, javasolnak-e bármilyen tisztítási módot. Ha már nagyon nyúzott az a maci, akkor semmiképp se kínozzuk mosógépben, de azt a babát sem, amiben elemes alkatrész található. Ilyenkor marad a kézi mosás.
A gépbe úgy tegyük be a kis plüssöket, hogy töltsük bele őket egy nagy mosózsákba, vagy ha az nincs, egy párnahuzatba. A huzatot vagy kössük el, vagy még jobb, ha van cipzáros huzatunk.
Használhatunk bababarát mosószert, és mindenképp kímélő programot válasszunk alacsonyabb hőfokon. Mosás után nem árt a plüssállatoknak, ha kicsit formára igazgatjuk őket, és egy finomabb kefével megfésüljük a szőrüket. Ha a mosás valamiért nem jöhet szóba, vagy csak porosak a játékok, akkor a porszívózás a legjobb választás. Megkönnyítjük a dolgunkat, ha a kis kefés fejet használjuk, és harisnyát húzunk rá.
Műanyag játékok
A legegyszerűbb, ha beáztatjuk őket a mosogatóban egy kis meleg, mosószeres vízbe, majd kendővel vagy régi fogkefével megtisztogatjuk őket. Utána következhet a fertőtlenítés. Ehhez keverjünk össze egy rész gyógyszertári alkoholt egy rész vízzel, töltsük fújós üvegbe, és permetezzük be vele a játékokat. Hagyjuk őket állni egy percig, öblítsük le, és készen is vagyunk.
Ha strapabíróbbak a játékok, mondjuk egy nagy adag építőkockát szeretnénk megtisztítani, akkor a mosogatógépbe is mehetnek egy mosózsákba téve. Ha valamelyik játék kevésbé vízálló, akkor azt csak töröljük le nedves, tisztítószeres kendővel, majd vízzel hígított alkohollal nedvesítsük meg a kendőt, és azzal vegyük kezelésbe. Ezután szép gyorsan fog száradni.
Hajas babák
Nincsen kislány hajas baba nélkül, így ha megérett az idő, állhatunk neki fodrászkodni. Samponozzuk be a baba haját egy kis mosogatószerrel, öblítsük ki hideg vízzel, fésüljük ki, és terítsük ki száradni. Ha nagyon gubancos volna a haja, akkor egy éjszakára beáztathatjuk hajbalzsamos vízbe, és másnap kifésülhetjük. Hajszárítóval viszont még véletlenül se próbáljuk megszárítani a baba haját.
Ha komolyabb foltok alakultak ki a baba testén, arcán, akkor menjünk neki egy kis olajból és szódabikarbónából kikevert pasztával, aztán töröljük le nedves ruhával. Ezután fújjuk le mindenhol alkoholos vízzel, majd töröljük le egy száraz ruhával.
Fajátékok
A fából készül játékok sosem mennek ki a divatból, és ezeket jobb finomabb kezelésben részesíteni. Ecetes ronggyal töröljük át őket időnként, így biztosan nem teszünk kárt bennük.
Forrás: babamagazin
Fotó: wikihow.com