Labia maiora – lásd Nagyajkak

Labia minora – lásd Kisajkak

Labium majus pudendi – lásd Nagyajkak

Labium minus pudendi – lásd Kisajkak

Laktáció – tejelválasztás, szoptatási időszak.

Laparoscopia – lásd Hasüregtükrözés

Laparoszkópia – lásd Hasüregtükrözés

Laparotomia – sebészi metszés a hasfalon. A nőgyógyászatban általában a hosszanti irányban vezetett feltárást (alsó medián laparotomia), vagy az alsó haránt hasmetszést (Pfannenstiel laparotomia) alkalmazzák. A hosszanti irányú metszés jobb feltárást biztosít, gyorsabban elvégezhető, viszont a szeméremcsont felett végzett alsó haránt metszés esztétikailag kedvezőbb eredményt biztosít.

Laphámrák – a laphám sejtjeiből kiinduló rák. A laphámsejtek vékonyak, laposak, halpikkelyre emlékeztetnek. Ezek képezik a bőr, a szájüreg, valamint a hangszalag, méhnyak, hüvely, vulva (külső nemi szervek) hámját. A laphámrák Squamosus sejtes carcinoma (ejtsd szkvamózus sejtes karcinóma), laphámsejtes rák, valamint epidermoid carcinoma néven is ismert.

Laphámsejt (squamous epithelium) – halpikkelyhez hasonló, korong alakú lapos sejtek. Ezek a sejtek borítják a test külső és belső felszínét.

Laphámsejt eredetű carcinoma (Carcinoma planocellulare) – lásd Bethesda klasszifikáció

Large Loop Excision of the Transformation (LLETZ) – lásd Loop Electrical Excision Procedure

LEEP – lásd Loop Electrical Excision Procedure

Leiden mutáció (Aktivált Protein-rezisztencia, FVL, factor V Leiden) – a V Factor Leiden factor az alvadáshoz szükséges Factor V protein variánsa. Azok az emberek, akiknek Factor V Leiden-jük van 5-ször nagyobb az esélyük vérrögök képzésére thrombozisra. Fogamzásgátló szerek szedése elött a jelenlétét érdemes kimutatni, hiszen amennyiben a mutáció kimutatható, a fogamzásgátló szedése nem javasolt. Aktivált Protein-rezisztencia (APC rezisztencia) vizsgálatnak nevezik a vizsgálatát, tehát a vizsgálat a trombózis leggyakoribb genetikai hajlamosító tényezőjének – a Leiden faktor – kimutatására szolgál

Leiomióma (leiomyoma) – a simaizomból kiinduló mióma.

Leszbikusság – a homoszexualitás nők között megnyilvánuló formája.

Leukocita – lásd White Blood Cell

Leukorrhoea (fluor albus) – sárgásfehér váladék távozása a hüvelyből, amit a köznyelv fehérfolyásnak nevez. Ez a jelenség rendszerint a hüvely vagy a méh fertőződésének vagy olykor a méhnyakban lévő mirigyek túlműködésének a következménye. A fehérfolyásból származó kenet vizsgálata lehetővé teszi a fertőzést előidéző kórokozók (baktériumok, élősködők, egyes vírusok) azonosítását.

LH (luteinizáló hormon, luteinizing hormone) – sárgatest képződést és az peteérést (ovulácio) kiváltó hormon.

LH-RH – luteinizáló hormon releasing hormon

Libidó – a nem vágyat vagy késztetést jelentő szó. A libidó hiánya lehet lelki zavar tükröződése, vagy szervi baj következménye, de néhány fogamzásgátló tabletta tartós szedése is befolyásolhatja a nemi vágyat, csökkentheti az orgazmuskészséget.

LLETZ (Large Loop Excision of the Transformation) – lásd Loop Electrical Excision Procedure

Lokális terápia – lásd Helyi terápia

Loop Electrical Excision Procedure (LEEP) – hurokkimetszés. Ezt az eljárást a nőgyógyászatban leginkább a hüvelyen, valamint a méhnyakon található elváltozások kezelésére, rendellenes szövetrészek eltávolítására, továbbá kórszövettani vizsgálathoz szükséges minta kimetszéséhez használják. Egy nagyfrekvenciás árammal táplált vékony (ø0,2 mm) wolfram kacs (hurok) segítségével történik a szövetrész kimetszése. A rádiófrekvenciás áram hatására az elektróda mentén a sejtek felhevülnek, minek következtében sejtvaporizáció (sejtelpárologtatás) jön létre a wolframkacs vonalában, s így kimetszésre kerül a kóros szövetet. Az eljárás, jellegénél fogva a környező szövetekben csupán minimális hőkárosodást okoz, ezért egyrészt a sebgyógyulás folyamata könnyebbé és gyorsabbá válik, másrészt a szövettani vizsgálatra kitűnően alkalmas, éles szélű, nem hő károsodott, kónusz alakú minta nyerhető a méhszáj szöveti állományából. A vágás mentén a vérzés minimális. Ez a műtéti módszer, a sebszél felöli hámosodással, hegesedés nélküli gyógyulást eredményez. Ambulánsan, járóbetegeg-beavatkozásként, helyi érzéstelenítéssel végezhető. A beteget nem terheli meg annyira, mint az altatásban végzett hagyományos kúpkimetszés. Nagy előnye a lézeres, illetve a fagyasztásos módszerekkel szemben, hogy ez nem destruktív, azaz nem roncsolásos módszer, így a kivett szövet jól kiértékelhető szövettani szempontból.

Low-grade squamous intraepithelial lesion (LSIL) – lásd Bethesda klasszifikáció

LSC – lásd Hasüregtükrözés

LSIL – lásd Bethesda klasszifikáció

Lubrikáció – síkosítás. A közösülés közben a megfelelő síkosításért, amely a fájdalommentes és könnyed péniszmozgást és behatolást biztosítja, a hüvelyváladék és a péniszváladék (lásd: Kéjcsepp) együttesen felelős. A megfelelő lubrikáció hiányát pszichés zavar, anatomiai eltérés, de gyakran a tudat alatt már meglévő párkapcsolati problémák okozzák. Nőgyógyászati vizsgálatot követően ösztrogén tartalmú kenőcsök, vagy az aktus során alkalmazott lubrikánsok javíthatják a panaszokat.

Lubrikáns – lásd Síkosító szer