A hírekben mostanában gyakran megjelenő új típusú koronavírus (COVID-19) gyorsan kialakult, világszintű egészségügyi helyzetet okoz, amelyről jelenleg kevés információval rendelkezünk. A La Leche League International (LLLI) elismeri a nemzetközi egészségügyi szervezetek és társaságok erőfeszítéseit, hogy naprakész tájékoztatással és ajánlásokkal szolgáljanak a vírus terjedéséről. Az LLLI továbbra is nyomon követi a jelenlegi globális egészségügyi krízishelyzetet.

A La Leche Liga több mint 60 éve nyújt segítséget a szoptatásban és arra ösztönzi a családokat, hogy ismerjék fel a szoptatás immunológiai védőhatásának jelentőségét, amelyet a szoptatott gyermeknek biztosít. A szoptatott csecsemők a leggyakrabban egészségesek maradnak még akkor is, ha a szüleik vagy más családtagjaik fertőző betegséget kapnak el. Egyre több kutatás azt mutatja, hogy a csecsemők számára milyen hasznos a nagyszámú és többféle immunfehérje, többek között az anyatejben a közvetlen szoptatás során nagymértékben megjelenő antitestek.

Azoknak az anyáknak a tejében, akik a szülés előtt nem sokkal fertőződnek meg és elkezdik a szoptatást, valamint akik a szoptatás alatt fertőződnek meg, olyan szekréciós IgA antitestek és további kritikus immunfaktorok termelődnek, amelyek megvédik a szopó csecsemőt és megerősítik a baba saját immunrendszerét. Ezek az immunfaktorok segítik a csecsemő szervezetét, hogy a fertőzésnek kitettség során hatékonyabb választ adjon. A megfelelő higiéniai szabályok követése ugyancsak csökkenti a vírussal való megfertőződés kockázatát.

Ha az anya a szoptatás időszakában betegszik meg, fontos, hogy ne szakítsa meg a közvetlen szoptatást. A baba ilyenkor már találkozott a vírussal, akár az anyán, akár más családtagon keresztül és a legnagyobb hasznot a folytatólagos, közvetlen szoptatás nyújtja számára.

A szoptatás megszakítása számos kockázattal járhat:

  • a szoptatott csecsemő vagy totyogó érzelmileg jelentősen traumatizálódik,
  • a fejés következtében csökken a tejtermelés,
  • a cumisüveg használata miatt a csecsemő később elutasítja a mellet,
  • a közvetlen szoptatás hiánya a védő immunfaktorok csökkenéséhez vezet, továbbá a lefejt tej nem elégíti ki a csecsemő igényeit adott időben,
  • valamint  a csecsemő megbetegedésének kockázata növekszik a közvetlen szoptatásból származó immuntámogatás hiányában.

Az utolsó szempont kritikus jelentőségű: ha és amikor a család bármely tagja a vírussal érintkezett, akkor a csecsemő is érintkezett vele. Ennélfogva a szoptatás bármely felfüggesztése növeli a csecsemő kockázatát a megbetegedésre vagy akár a komoly megbetegedésre is.

Mindenki számára, aki arra gyanakszik, hogy megfertőzödött a COVID-19 (más nevén az új típusú koronavírus; 2019-nCoV; SARS-CoV-2) vírussal, fontos, hogy a higiéniai előírásokat betartsa, úgymint az alapos kézmosás és a védőmaszk viselése a vírus terjedésének megakadályozására. Ha az anya annyira megbetegedne, hogy kórházba kerül, a szoptatást folytatni kell, amennyiben ez lehetséges, figyelembe véve a fenti felsorolást a szeparáció és a szoptatás megszakításának lehetséges hatásairól. Szélsőséges körülmények esetén, ha a szoptatás megszakítása az orvos szerint szükséges, kézi fejéssel vagy mellszívóval ürítsük a mellet. Ilyen esetekben a lefejt tejet, amely többféle immunfaktort tartalmaz, oda lehet adni a babának a fertőzés megelőzése érdekében, valamint akkor is, ha már megfertőződött, így csökkentve a betegség hosszát és súlyosságát.

A WHO weboldalán az Egészségügyi Világszervezet (WHO) különböző útmutatókat és egyéb tájékoztatást tesz közzé a koronavírusról. A COVID-19 fertőzés alatti szoptatásról az UNICEF ugyancsak közzétett ismertetőket. A fenti tájékoztatás az influenzával vagy egyéb légúti megbetegedésekkel fertőzött családokra is érvényes.