Mielőtt szülővé váltunk, el sem tudtuk képzelni, hogyan beszélhet valaki a gyereke kakijáról?  Egyáltalán nem tűnik társalgási témának, de csak addig, míg át nem léptünk ebbe a másik világba, ahol igenis fontos téma a kisbaba széklete.

Jó  lenne, minden édesanyának tudnia, hogy mikor, milyennek kell lennie a pelus tartalmának.

Az újszülött első széklete a mekónium, ami ragacsos és szurok-szerű. A csecsemős nővérek mindig gondosan feljegyzik az első székletet, mert fontos, hogy tudjuk, a baba belei jól működnek.  Minden nap világosodik a széklet színe, és körülbelül a negyedik napon találkozunk azzal a mustár-  vagy  aranysárga széklettel, amit normális, anyatejes kakinak nevezünk. Ne lepődjünk meg, ha fehér, túrószerű szemcséket tapasztalunk benne.  Az újszülöttek kizárólag folyadékot fogyasztanak, ezért ne várjuk el, hogy székletük szilárd legyen. Sok szülőt aggaszt, hogy a gyerekének ,,hasmenése” van, de erről legtöbbször szó sincs, a hasmenéses székletnek vizes udvara van, kifolyik a pelusból, és kellemetlen a szaga.

A széklet színe szokott még fejtörést okozni a szülőknek.

TÉVHITEK

A zöld kaki azt jelenti, hogy a baba éhezik – ez a leggyakoribb tévhit, amivel találkozunk. Valóban létezik úgynevezett éhség-széklet, de ez nyálkás, habos, zöld váladék, nincs igazán tartalma (békanyálhoz hasonlíthatnánk). A normális, sárga széklet, ha levegőn áll, zöldesre oxidálódik. Ha magas vastartalmú ételeket fogyaszt az anyuka, ha tápot is kapott a baba, ha valami miatt megváltozik a bélflóra összetétele, ez mind-mind okozhat ÁRTALMATLANUL  zöld székletet. Ha a baba elégedett, jól gyarapszik, teljesen mindegy, milyen árnyalata van a csomagnak.szeklet

Nagyon fontos, főként újszülött korban a székletek száma. Születés után, napról-napra gyarapodnia kellene a székletek számának. Így, egy kizárólag szoptatott újszülöttnek, az első hét közepére , minimum 2-3 kakis pelust kellene produkálni (kakisnak számít a kb. 5 dináros érmének megfelelő mennyiség).  Itt kellene letisztáznunk azt a tényt, hogy az anyatejes babáknál gyakran előfordul, hogy napokig nincs széklet, és ez igaz is, de nem az első hetekben!!! Érvényes ez egy 2 hónapos babára, de semmiféleképpen nem egy 1-2 hetes újszülöttre. Ha néhány napos babánk nem kakil naponta legalább kétszer, akkor kérjünk tanácsot a szoptatás hatékonyabbá tételéről. Kínáljuk többször kisbabánkat ! Az egészséges, szoptatott újszülöttek naponta akár  tízszer is telerakhatják a pelust (ezt általában a tiszta pelussal teszik), és ez nagyon is rendben van!

Székrekedés ritkán kínozza az anyatejes babákat. Már említettük, hogy pár hónapos csecsemőknél  a széklet kimaradása akár 5-7 napon keresztül is normális és nem nevezzük székrekedésnek, ha ez a hosszabb szünet után normális állagú. Ha a baba pocakja puha, nincs felpuffadva, jókedvű, nem kell ezen aggódnunk, az anyatej néha teljesen felszívódik.

Tápos babáknál  a napi egy-két széklet az átlagos, inkább zöldes színű, és sűrűbb is, mint a szoptatott babáké. Ha kicsinyünk nagyon nehezen tud ,,produkálni”, akkor érdemes a tápszerét babavízzel készíteni (ezek nem olyan ,,kemények”, mint a vezetékes víz) illetve tápszer mellé mindig vizet is kell adnunk a babának.

A hozzátáplálás megkezdésével,  gyakran köszön vissza az elfogyasztott étel, változatlan állapotban, emésztetlenül. Ez általában azt jelzi, hogy gyerekünk még éretlen az adott ételek ,,feldolgozására”.

Fogzásnál, náthánál, megváltozhat a széklet összetétele. Lehet nyálkásabb, illetve hígabb, savasabb.

Az anyatej  képezi a legkiválóbb védőréteget a bélfalon. Ha kisbabánk tápszeren van, akkor léteznek speciális formulák, amelyekkel a széklet minőségére tudunk hatni.

És, mire megtanulunk mindent a kisemberek ,,nagydolgairól” és egyre kevésbé foglalkoztat bennünket, az a bizonyos tartalom a pelusban, addigra válik aktuálissá a bili-kérdés. Lehet újra böngészni az irodalmat…

Szerző: Komenda Renáta, védőnő