Tenni vagy nem tenni? És, ha igen, hányadik naptól? És meddig hordani? Ha külföldön élő barátoknak említjük a svédpelenkát, azt sem tudják, mi az.  Nehéz eligazodni a különböző információk közt. Még a gyerekorvosok sincsenek egy véleményen.

Az ortopéd szakemberek továbbra is melegen ajánlják, legalább az első ultrahangos vizsgálatig, amelyen a csípő jól fejlettnek tűnik. Az idősebb szakemberek-nehezen szakítva a hagyományokkal – akár kilenc hónapon át is tanácsolják a terpeszpelusozást. Egyes modern szemléletű gyermekorvosok szerint hordásuk szükségtelen. Informálódjunk, hallgassuk meg szakemberek véleményét, aztán a döntés úgyis a miénk, hogy feltesszük-e vagy sem.

Gyermek- ortopéd szakorvosok szerint itt a Balkánon, gyakori a csípőízület veleszületett rendellenessége. Talán ez is egy ok, amiért még mindig gyártják nálunk ezeket a pelusokat. A csípő fejlődési rendellenességére hajlamosabbak azok a babák, akik farfekvésesek voltak, koraszülöttek vagy császármetszéssel jöttek a világra illetve az öröklött hajlam is jelentős faktor.

A terpeszpelenkázáshoz szükségünk van két pamutpelenkára és egy svédpelenkára.  Ha eldobható pelust használunk, akkor az egyik textilt ezzel helyettesítjük. A svédgatyák közül legmegfelelőbbek azok, amelyek egy kicsit durvább tapintású textilből készülnek (a tépőzáras, frottír változatuk nem túl jól tart).  Ha kisbabánkra ezt az összes pelust ,,felpakoljuk”, akkor a lábai úgynevezett békatartásba kerülnek, ami segít a combcsont fejrészének pozícionálásában, ezzel biztosítva a csípő megfelelő fejlődését, ami nem fejeződött be  a születéssel, hanem a gyermek 18 hónapos koráig tart. Védőnőnktől a gyakorlatban is megtanulhatjuk a pelenka helyes használatát, ha ezt még nem sajátítottuk el a terhesiskolában.

Az újszülötteket még a kórházban szűrik csípőficamra – kézi vizsgálattal. Az első ultrahangos vizsgálatra körülbelül egy hónap múlva kerül sor. Ha az ultrahang jó (római egyessel jelzik és kis a-val, tehát Ia), akkor a babáról lekerülhet a svédpelus.

 

Szerző: Komenda Renáta