Az újszülöttek vére születéskor sokkal sűrűbb, sokkal több vörös vértestet tartalmaz, mint, amennyire a kisbabának szüksége van a méhen kívüli élethez. A felesleges vértestek szétesésével festékanyag szabadul fel, aminek  billirubin a neve.

A máj feladata ezt a billirubint feldolgozni, de a szervezet éretlensége miatt nem mindig birkózik meg vele (ezért van, hogy egyes kisbabák besárgulnak, mások nem). A magas billirubinszint kimutatható a vérben, de a bőrben is felhalmozódik, ezért lehet az újszülöttünk sárga (még a szemfehérje is besárgulhat).

sargasag

Fiziológiás sárgaságnak nevezzük azt, ami a születés utáni 2-5 napon jelentkezik, és nem tart tovább két hétnél. Nagyon ritkán fordul elő, hogy a sárgaság már az első életnapon megjelenik, illetve, hogy valamilyen (máj)betegség áll a háttérben (ezek már nem ártalmatlan állapotok a babára nézve, sajnos). Vérvétellel könnyen megállapítható  a komplikált sárgaság, és a szakemberek pontosan tudják, mely kritériumokra kell odafigyelniük, megkülönböztetve a sárgaság okát.

Szóval, ha a kismamának és csemetéjének benn kell tölteni még egy-két plussz napot a kórházban, ne essünk pánikba, mert a fiziológiás sárgaság nem hagy szövődményeket, ha a billirubin szint nem ér el veszélyes értékeket. Ilyenkor a babát kék fény alatt napoztatják.

Hogyan segíthet az anyuka?

sargasag2Minél gyakoribb szoptatásokkal. Az anyatejben ugyanis olyan anyagok vannak, amelyek a baba bélflóráját tökéletessé alakítják, ennek pedig szintén fontos szerepe van a billirubin mielőbbi eltávolításában. Az epefesték nem vizeleten keresztül távozik, hanem az epén keresztül, széklettel. Ezért, ha csak nincs a kisbabánk kiszáradva, nincs értelme vízzel itatni (nem tápos babákról beszélünk). Sűrűn szoptatni, annál inkább! A sárgaság, amiről szó van,  7-10 nap után jelentősen javul. Ezek az újszülöttek általában aluszékonyak, fáradékonyak, és etetésük próbára teszi türelmünket! Ha a baba túl gyenge,hogy eleget szopjon, fejjünk le neki anyatejet és kiskanállal pótoljunk hozzá (ha a baba nem eszik megfelelően, kiszárad és ez tovább rontja a helyzetet). Törölgessük át nedves pelussal gyengéden, tegyük tisztába, vagy vigyük a fényre, masszírozzuk vállait, tenyerét, hogy felébresszük az evés folytatásához. Őrizzük meg türelmünket, pár napon belül sokkal könnyebb dolgunk lesz!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő