Nagyon fontos, hogy megértsük, hogy a láz nem betegség, hanem egy tünet. A testünk így válaszol bizonyos kórokozók jelenlétére, vagy más betegségekre illetve külső hatásokra. A testünk úgy próbálja legyőzni például a vírusokat, hogy megemeli a testhőmérsékletet és így védekezik.

Ezért nem kell azonnal csillapítanunk a lázat, hanem kicsit hagynunk gyermekünk testét, hogy egyedül birkózzon meg a betegséggel.

A test hőmérséklete délután négy óra körül a legmagasabb. Normális testhőnek számít a hónaljban mért 36-37 Celsius-fok. Kisbabáknál mérhetjük a lázat végbélnyílásban is, itt mindig 0,5 Celsius-fokkal magasabb a testhő, mint hónaljban (tehát 37,5 fokig normális).  Mindig hőmérővel ellenőrizzük a testhőmérsékletet! A tapintásos módszer, illetve a gyógyszertárakban kapható  mérő-szalagok, amelyeket a bőrre kell tapasztani, nem túl megbízható módszerek.

Ha csak enyhe hőemelkedést tapasztalunk, lehetséges, hogy gyermekünk túlságosan fel van öltöztetve – ilyenkor végtagjai melegek és nyirkosak. Vetkőztessük le, kényelmes, laza ruhában legyen, itassuk meg, és egy óra múlva mérjük meg hőmérsékletét újra. Ez leginkább a néhány napos babáknál fordul elő, főleg koraszülötteknél, akiknél a hőszabályzás fejletlen.

Magas lázról akkor beszélünk, ha hónaljban 38 Celsius-fok feletti értéket mérünk. Általában a gyerek végtagjai hűvösek, rázhatja a hideg. 38-38,5 fok felett előkerülhet a lázcsillapító szirup vagy kúp a házipatikánkból! 6 hónapos korig Paracetamol alapú gyógyszert adunk (Paracetamol, Febricet, Efferalgan, Panadol Baby). Adagolását jó, ha előre megbeszéljük a gyerekorvosunkkal. Ha erre nincs lehetőségünk, figyelmesen olvassuk el a lázcsillapító használati utasítását. Egyes szirupok csomagolásában praktikus adagolók találhatók, amelyek a testsúlyhoz igazodnak.

6 hónapos kor után (egyes orvosok szerint 5 kg felett) adhatunk Ibuprofen alapú készítményeket is (Brufen, Nurofen), ezek kanalas gyógyszerek. Mellőzzük őket, ha a gyerek hányt vagy ki van száradva!

A felsorolt lázcsillapítókat 6 óránként adhatjuk, ha nagyon magas a láz, vagy gyermekünk lázgörcsre hajlamos, 4 óra múlva megismételhetjük az adagot vagy kombinálhatjuk is a kettőt. Először adunk Paracetamolt,ha 2-3 óra múlva újra magasra szökik a láz, akkor adhatunk Brufent.

A legtöbb lázcsillapítónak 30-45 perc kell, hogy hatását kifejtse. A kúpok valamivel hamarabb hatnak.  A célunk nem az, hogy a test hőmérséklete normális legyen, hanem, hogy fokozatosan süllyedjen 38 Celsius-fok alá!

Acetil-szalicilsav hatóanyag tartalmú gyógyszereket (Aszpirin, Anbol) SOHA ne adjunk kiskorú gyermekünknek, mert súlyos mellékhatásai lehetnek!

3 hónapos korig, minden lázas csecsemőt gyerekorvosnak kell látnia! Ha gyermekünk ettől idősebb, és közérzete, viselkedése átlagos, jól reagál a lázcsillapításra, akkor várhatunk az orvos felkeresésével addig, míg kialakul a teljes klinikai kép!

Régen divatos volt az alkoholos borogatás illetve a végtagok borogatása. Ma már tudjuk, hogy a langyos víz ugyan olyan hatékony- és nincs mellékhatása – mint az alkoholnak, amely gyermekek bőrén nagyon könnyen felszívódik, és bekerül a vérkeringésbe.  Ha még nem szeretnénk lázcsillapítót adni, vagy amíg várjuk, hogy hasson, alkalmazhatunk hűtőfürdőt. A gyermeket langyos (nem hideg!) vízzel zuhanyozzuk le. Vagy ültessük a kádba, jó sok vízbe, lassan hűtve le a vizet, amit nem hűtünk 31 fok alá! A csuklókra helyezett borogatásnak nincs sok értelme!

Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról! Mivel ilyenkor a gyerek sok kalóriát éget el, adjunk neki szénhidrátban gazdag, könnyen emészthető ételeket, ahányszor csak kér. Nem kell a lázas gyermeket bezárnunk, pár perc friss levegő jót tesz. Illetve nem kell az ágyhoz sem szegelnünk őket, ahogy valamikor a mi szüleink tették velünk!

Szerző: Komenda Renáta, védőnő

Fotó: web