Papp Komáromi Judit, aromaterapeuta a Születés Hete rendezvénysorozat keretében tartott előadást Szabadkán.

A várandósság egyben egy belső utazás is, mely során az anya és a baba megismeri egymást. Hogy ezt a belső utat végigjárhassuk, fontos a befelé figyelés, a nyugalom, a kiegyensúlyozottság. A belső nyugalom megteremtésében és a magzattal való bensőséges kapcsolat kialakításában segít az illóolajos masszázs.

Az illóolajok megoldást jelentenek a várandósság ideje alatt fellépő kellemetlen tünetek vagy a komolyabb problémák esetén is pl.: émelygés, hányás megelőzése, visszér, aranyér, striák, a bőr esetleges fokozott zsírossága vagy szárazsága, szorongás, depresszió, alacsony vagy magas vérnyomás, ödéma, hüvelyi gombásodás, korai méhösszehúzódások, alvászavar, lábikragörcs, stb.

A baba megszületése után a baba és a mama ápolásában és az esetleges testi-lelki problémák kezelésében is alkalmazható az aromaterápia. Szülés után az anya esetében a méh visszahúzódását segítő, tejelválasztást fokozó, relaxálást segítő, a kialakult striákat megszüntető olajok, krémek, míg a babánál fellépő problémák (pl. a kipirosodott popsi, hasfájás, fogzás, ekcéma, láz, köhögés, immunerősítés) kezelésében segíthet.

Mik azok az illóolajok, amelyek teljesen biztonságosnak a gyermekek számára? Milyen szabályokat kell betartanunk, mire figyeljünk, ha a gyerekek közelében illóolajokat használunk?

Papp Komáromi Judit előadásában kiemelte, fontos szem előtt tartani, hogy csakis kiváló minőségű illóolajakat használjunk gyógyászati célokra.IMG_1276

— Tudnunk kell, hogy egyes illóolajoknak milliliterje akár több mint száz euróba is kerülhet. Vegyük figyelembe,  hogy az 1-2 euróért (150-300 dinárért – akár gyógyszertárban) vásárolt olajak nem megfelelő minőségűek, ezért nem is várható el tőlük a kellő gyógyhatás.

Az ekcéma kapcsán az aromaterapeuta kiemelte, először az okot kell megszüntetni, tehát, ha az anya szoptat, akkor zárja ki az étrendjéből az összes tejterméket, hiszen maguk az olajok csak a külső problémát szüntetik meg. De kiváló bőrápoló és minden bőrproblémára alkalmazható a rózsafaolaj, a római kamilla, bőrápoláshoz pedig a shea vajat ajánlja.

Az orvosi levendula és citrom keveréke pedig, fürdővízbe téve (soha nem tisztán, hanem almaecetben, tejben vagy tejszínben feloldva) kiváló lázcsillapító.

 

Hat éves kor alatt tilos a használata:

a zsálya és a borsmenta olajaknak.

Hét fontos tanács, ha a gyerekek körében használod az illóolajakat

1. A legbiztonságosabb az aromavíz

A legnagyobb biztonsággal az aroma- vagy virágvizeket lehet a kicsiknél használni. Ez az illóolaj előállítása (lepárlása) során képződött víz, amely sokkal gyengédebb, de ugyanolyan hatékony, mint az illóolaj. Babáknál használható a levendulavíz, a rózsavíz vagy a citromfűvíz.

2. Biztonságos illóolajok

Van néhány olyan biztonságos illóolaj is, amelyeket már újszülött kortól kezdve használhatunk a babáknál is: enyhíthetik a gyerekek nyugtalanságát, a hasfájást, a megfázást és a köhögést vagy az álmatlanságot.

Ilyenek a római kamilla, a citrom, a rózsa, az eukaliptusz citriodora, a mandarin, az édes narancs, a narancsvirág, a teafa (3 hónapos kortól), a szantálfa és a levendula.

Az illóolajokat a gyerekek esetében is használhatod masszázsolajba keverve, párologtatva, borogatásként vagy fürdővízben elkeverve. Minél nagyobb egy gyerek, annál többféle illóolajat használhatunk.
3. Sose tegyél a bőrükre hígítatlanul illóolajat!

Mogyorónyi (kb. 3 ml) bázisolajba keverj el 1 cseppet, amikor szükség van rá.

4. Masszázsolajból is a legfinomabbat!

Ha masszázsolajat készítesz vagy vásárolsz, érdemes a legfinomabb olajat venni, főleg ha 3 hónaposnál kisebb babánál használod. Ilyen a makadámdióolaj vagy a sárgabarackmagolaj. Később már használhatsz mandula-, olíva-, jojoba- vagy búzacsíraolajat is, ill. ezeknek a keverékét.

5. Csak tiszta, 100%-ban természetes, minőségi, terápiára alkalmas aromavizet, illó- és bázisolajat használj!

A boltokban nagyon sok szintetikus, mesterséges, vegyi úton előállított olajat lehet kapni, amelyek irritálhatják a babák bőrét. Illetve a természetes, növényi olajok között is előfordul olyan, amely nem jó minőségű, nincs gyógyító ereje, így hiába várjuk a változást. És anyagilag is jobban jársz, ha a minőségit veszed meg, mert jóval kevesebb kell belőle.

6. Kérj tanácsot!

Kicsi, néhány hetes babánál lehetőleg semmilyen illóolajat ne használjunk, csak terápiás célból és szakember tanácsait követve!

Ha a gyermeked epilepsziás, sok illóolajat nem szabad használni a környezetében. Mielőtt bármelyiket használnád, kérj tanácsot szakképzett orvostól és aromaterapeutától.

7. Jóval kevesebb cseppszámban használd!

A gyerekeknél a felnőtteknek való cseppszámnál jóval kevesebbet szabad csak használni, de ez függ az olaj fajtájától, a minőségétől is, illetve attól, mire szeretnénk használni. Egyes olajok nagyobb töménységben irritálhatják a gyerekek érzékeny bőrét, ilyen lehet pl. a citrom.

Egy teljes felnőtt teljes testmasszázshoz kb. 10-15 ml bázisolaj szükséges, ebbe 5-7 csepp minőségi illóolajat lehet tenni. Gyereknek kevesebb bázisolaj is elég, és hozzá csak 3-5 csepp illóolaj.

Plusz egy tipp:

 

Mindennapi gyengéd „szeretetmasszázs” babáknak, gyerekeknek
Keverj össze óvatosan 30 ml bázisolajat (pl. sárgabarackmagolaj, olívaolaj) 3 cseppmandarin-, 2 csepp levendula és 1 csepp narancs illóolajjal, majd masszírozd át lágy, simító mozdulatokkal a gyermekedet minden nap, fürdés előtt.

Utána ringató mozdulatokkal fürdesd meg, amivel még tovább fokozhatod a masszázs lazító hatását. Vigyázz, mert a baba bőre egy kissé csúszni fog, ezért határozott kézzel fogd meg, mielőtt a vízbe teszed! Az olajat ne mosd le, hagyd a baba bőrén, hogy kifejthesse hosszantartó hatását. (Ilyenkor nem érdemes semmiféle fürdetőt sem használni.)

Szerző: babamama.rs

Forrás: illoolajok.hu

Fotó: babamama.rs, web

Bővebb információ: http://aromareneszansz.blog.hu/2014/05/12/levendula_de_melyik

http://www.illoolajok.hu/masszazsolajok/49-vajudoolaj-20ml.html

http://www.panarom.hu/termekek/szuleszet