Amikor kisbaba érkezik a házhoz, az újszülött és az anyuka körül nyüzsögnek a családtagok, a barátok, sok újdonsült apuka pedig feleslegesnek érzi magát. Ilyenkor a férfiak többsége nincs igazán elemében, kevés önbizalommal kezdenek neki az újszülött gyermekükkel való foglalatosságnak.

Valahol van egy pont, nem sokkal azután, hogy a kisgyermek megszületik, amikor minden újdonsült édesapára rátör a felismerés: „Te jó ég, apa vagyok!” – a felelősséggel és az összes elvárással együtt, amelynek innentől kezdve maradéktalanul meg kell felelni. Néhányuk számára ez a hirtelen jött megvilágosodás már a kórház lépcsőin bekövetkezik, amikor hazaindulnak a kicsivel. Másoknál még kell  egy kis idő ehhez. Előbb-utóbb persze minden apa rájön: élete alapjaiban változott meg. Ez akár észrevétlen, akár drámai, mindig meglepetésekkel teli.

Máshogy közelednek


Ettől függetlenül érzik azt, hogy a születés részesei voltak, és ez mekkora csoda, rendkívül büszkék magukra, és a védelmi mechanizmusuk is azonnal beindul. Ahogy az újszülött elkezd erősödni, és ahogy a fejét egyre jobban tartja, úgy a papák is többet mernek vállalni. Persze ők máshogyan közelednek az újszülötthöz, különböző mozdulatokkal, kevésbé lágyan, nem olyan puhák, simogatóak, mint az anyu, és ez meglepő módon kifejezetten jót tesz a csöppségnek. Így a papa meg a mama világából is kapnak, érzékelnek egy kicsit. Ahhoz, hogy az apa is a csapat fontos tagjának érezze magát, adjunk neki lehetőséget. A szoptatások közötti időszakokban hagyjuk őt a babával egy kis időre egyedül. Azért, hogy megtapasztalja, mit hogyan kell csinálnia anélkül, hogy valaki állandóan figyelné és beleszólna. A csecsemő hamar rájön, hogy az apja a világ legviccesebb figurája, így ne csodálkozzunk, ha ő kapja majd az első mosolyt, meg az igazi, gurgulázó kacagást.

apa

Erő és férfiasság

Ami az apaság első néhány hónapját megkülönbözteti az azt követő évektől, az a teljes zavar és a sokszor egymásnak ellentmondó érzelmek. Az egyik oldalon ott áll az erő, a férfiasság, a büszkeség érzése, hogy egy új életet teremtett, a másik oldalon a teljes tanácstalanság, bizonytalanság és esetlenség. Fogalma sincs, hogy mit akar a csöppség, és nemhogy nem képes kielégíteni az igényeit, de sokszor nem is érti, hogy vajon mit szeretne. Felfedezi magában a szeretet eddig számára ismeretlen formáját. Semmi nem hasonlítható ahhoz a mindent elragadó szeretethez, amit a gyereke iránt érez. Ez az érzés a gyakran elhangzó „megeszlek annyira szeretlek”-hez hasonlítható leginkább. Amikor a pucér kisgyerek ott fekszik a karjaiban fürdetésre várva, nem lehet nem gőgicsélni, összevissza puszilgatni vagy „megenni” a csupasz, csöpp lábacskákat.

A kettősség érzése

Előfordulhat, hogy egy nap, mint derült égből villámcsapás tör rá, hogy az intenzív szenvedélyt felváltotta egy furcsán légüres érzés: „Ismerem én ezt a gyereket?”. Ilyenkor legszívesebben elrohanna, ezt az egész apadolgot maga mögött tudván. Elég nagy az esély arra, hogy ezt azonnal felváltja a hihetetlen bűntudat érzése, amiért ezek a gondolatok egyáltalán felmerültek benne. Hiszen, ha nem szerelmes a nap minden percében a gyerekébe, akkor már nem is jó apa. Igaz ez? Egyáltalán nem. A kettősség érzése teljesen normális, és bőven belefér a jó apákról alkotott képbe. Az újdonsült „kispapáknál” is beüthet a levertség érzése. Mert bár a legtöbben azt gondolják, hogy a szülés utáni depresszió kizárólag az anyákat érinti, ez bizony sokszor az apákra is rátör, csak másképpen. Míg a nőknél a hormonszintváltozásokat lehet a kiváltó oknak tekinteni, a férfiaknál inkább azt, hogy most újra meg kell birkózni a mindennapok valóságával.

Félelmek leküzdése


A babavárás időszakában a szülők állnak a középpontban, mindenki nekik gratulál, hogy milyen izgalmas idő előtt állnak, és sok mindent elnéznek az apának is. De neki már pár héttel a csöppség megszületése után vissza kell térnie a munka taposómalmába. Ráadásul ő sem tudja kipihenni magát, és a lakás sem olyan rendezett, mint azelőtt. apa2Ez elegendő ok ahhoz, hogy bárkit lehangoljon. Az apaság első pár hónapja teli van félelmekkel, hogy nem tud majd az elvárásoknak megfelelni. Azt érezheti, hogy nem képes védelmezőként fellépni családja oldalán, nem tud majd megfelelően gondoskodni róluk, tanácstalan, hogy mit kezdjen a gyermekkel. Ezek a félelmek természetes velejárói a férfiból apává lényegülés folyamatának. A legtöbbje megszűnik, amint nagyobb gyakorlatra tesz szert a babával való foglalkozásban. Tehát előbb-utóbb ezek a szorongások elmúlnak.

Csak róla szól

Az is meglepő, mennyire megváltozik a férfi és a nő kapcsolata. Mielőtt szülőkké váltak volna, rengeteg idejük volt egymásra, megerősödött a kettőjük viszonya. Ám ahogy megjelenik a gyermek, minden megváltozik, és minden csak róla szól. Az apának aludni sincs ideje, kevesebb energia jut a párkapcsolatra is. Nagyon lényeges, hogy a szülők szakítsanak egy kis időt egymásra is. A kezdő apukák gyakran elkövetik azt a hibát, hogy túl sokat „adnak” a baba véleményére. A kicsi élete első 6-8 hetében nem sok visszajelzést fog adni. Az egyetlen, amiben világbajnok, az a sírás. Ha az apák kitartóak, és továbbra is bűvölik a csecsemőt, nemsokára bőséges jutalomban részesülnek.

Jelekből olvasva

A „szeretve lenni” új távlatai nyílnak meg előttük. A következő pár hónapban, ahogy az apa ráhangolódik a gyerekére, már tud olvasni a jelekből, és egyre inkább képes ellátni, a kicsi pedig megszokja és megtanulja szeretni az apját. Mikor az első alkalommal rámosolyog, amikor felismeri, addig ismeretlen érzelmi területet nyit meg az apának. Mikor a kicsi átölelve belekapaszkodik vagy elalszik a mellkasán, az élet új dimenziói tárulnak fel a férfi számára. A csöppség megtanítja a tervezésre és a rugalmasságra. Mielőtt szülő vált volna belőle, az elkészülés annyit jelentett, hogy felkapta a kocsikulcsot, a pénztárcát és indulás. Most egy apa-gyermeke kirándulás a Mont Everest-expedíciók előkészületeit igényli. Mindezt tetézve azzal, hogy készülődés közben a kicsi akár kétszer is megtölti a pelust, csakhogy tesztelje az apja idegeit.

apa3

Hormonális változások

Tagadhatatlan, hogy az anya-gyermek kapcsolat kialakulását megkönnyíti a terhesség kilenc hónapja. A legújabb kutatások szerint az apák és anyák újszülöttel való viszonyát nemcsak tanult és szociális tényezők, hanem biológiai okok is befolyásolják. Míg a nőknél szülés után a hormonok vitustáncot járnak, bizonyos hormonális változások a férfiaknál is kimutathatók. Kanadai kutatók eredményei azt is bizonyossá tették, hogy az apáknál a stresszhormon, a kortizolszint (amely szorosan összefügg az odafigyelés és a valakihez tartozás érzésének kialakulásával), csakúgy mint a prolaktinszint (szülői viselkedéssel és a tejtermeléssel van kapcsolatban) jelentősen megváltozott. Egy másik esetben a csecsemő megszületése utáni első három hétben a kísérletben résztvevő férfiaknál megnövekedett az estradiol nevő női hormon, ezzel egyidőben pedig az egyharmadára csökkent a tesztoszteronszintjük. A férfiaknál végbemenő, ilyen jellegő hormonális változások segítenek abban, hogy könnyebben megbirkózzanak az új apai szerepkörükkel. A tudósok azt találgatják, vajon ez összefügg-e a természet rendjével, miszerint az édesapákat a „fészekrakásra” és nem egy új partner megtalálására ösztönzi. Ettől függetlenül tudjuk, hogy az apák és az anyák különböző módon építik ki viszonyukat az újszülöttel. A nyolchetes kicsik már meg tudják különböztetni az apai és az anyai közeledést. Vizsgálatok kimutatták azt is, hogy mikor az édesanya közeledett a csecsemőhöz, akkor a kicsi pulzusszáma és a légzése lelassult, a vállait elernyesztette, a szemhéját lecsukta. Mikor az édesapa közeledett, akkor a szívverése meg a légzése is felgyorsult, a kis testét megfeszítette, a szemeit pedig kerekre nyitotta.

Várta az apukáját…

 

Forrás: Baba Magazin

Fotók: web